zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Terlecki: Powstanie Warszawskie było świadectwem, że niepodległa Polska żyje

16:01, 01.08.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Powstanie Warszawskie nie było aktem rozpaczy, czy brawurowym dziełem straceńców; było czytelnym świadectwem, że niepodległa Polska żyje – oświadczył wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) podczas uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.


Podziel się:   Więcej

Terlecki podczas uroczystości w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego wskazał, że każdego roku w tym miejscu przypominana jest „odwaga i ofiarność żołnierzy powstania oraz męczeństwo setek tysięcy ludności cywilnej”.

– 0 naszą wspólną tutaj obecnością zaświadczamy, że dzięki heroicznej odwadze powstańców i ich niezłomnej wierze w Polskę, nasz państwo odzyskało niepodległość – powiedział wicemarszałek.

Jak zaznaczył, powstanie nie było „aktem rozpaczy, czy brawurowym dziełem straceńców – jak chcą niektórzy”. – Było czytelnym świadectwem, że niepodległa Polska żyje – podkreślił wicemarszałek.


Sejm w czasie okupacji i Powstania WarszawskiegoZłożono kwiaty pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”
 
 
 
...
 


Prezydent: Powstanie Warszawskie to wydarzenie istotne dla całej Polski
„Warszawa stanęła do nierównej walki”

– W godzinie „W”, 1 sierpnia 1944 r., Warszawa stanęła do nierównej walki. Ten najbardziej heroiczny czyn całej Polski Walczącej pokazał, co znaczy determinacja i odwaga, co znaczy wola zwycięstwa, co znaczy pragnienie niepodległości i wolności. Powstanie zapisało się w historii, jako świadectwo najgłębszego patriotyzmu, jako niezniszczalna legenda pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej – podkreślił Terlecki.

Dodał, że historia „bohaterskich i krwawych 63. dni na zawsze wpisała się w dzieje naszego narodu, a pamięć o tym wydarzeniu jest ważnym składnikiem naszej tożsamości”.

Uczestnicy powstańczych walk – oświadczył Terlecki – „pozostaną na zawsze wzorem patriotyzmu, żołnierskiego honoru i cnót obywatelskich” – Jesteśmy i pozostaniemy waszymi dłużnikami – dodał.Uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego


Prezydent: składamy hołd tym, którzy zginęli w powstaniu, bo byli Polakami


Premier zapowiada wsparcie dla powstańców warszawskich

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych