zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Terlecki: Sytuacja na granicy coraz poważniejsza, to nakazuje przedłużyć stan wyjątkowy

10:26, 28.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest coraz poważniejsza i to oczywiście nakazuje przedłużyć stan wyjątkowy – powiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.


Podziel się:   Więcej

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się – jak poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller – kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej.

Od 2 września 30-dniowy stan wyjątkowy obowiązuje w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego.

Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział w poniedziałek, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.
>br/> Terlecki pytany przez dziennikarzy w Sejmie o przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej podkreślił, że „sytuacja jest coraz poważniejsza i to oczywiście nakazuje przedłużyć stan wyjątkowy”.


Rząd zajmie się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego
 
 
 
...
 
Wicemarszałek dopytywany o upublicznienie podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szefów MSWiA i MON zdjęć z treściami zoofilskimi i pedofilskimi, które według MSWiA i polskich służb pochodzą z telefonów osób koczujących przy granicy, odparł, że sytuacja jest trudna do oceny.

– To jest bardzo trudna sytuacja. Są oczywiście nieszczęśliwi ludzie, którym Białorusini wmówili, że będą mogli bezpiecznie przekroczyć granicę i oni są ofiarami tej operacji, ale są też ludzie, którzy w jakiś sposób celowo są przerzucani do Polski i temu trzeba przeciwdziałać – dodał Terlecki.


Szef MSWiA na komisji sejmowej: Na granicy nadal niebezpiecznie; wiele prowokacji
Na poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej sytuacji na granicy z Białorusią szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia odnotowano 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy, przy czym 8,2 tys. z tych prób skutecznie udaremniono w pasie granicznym.

Pozostałe 1,2 tys. nielegalnych imigrantów trafiło do strzeżonych ośrodków.


Wiceszef MON: Zdecydowaliśmy o budowie specjalnych umocnień na granicy
Podczas konferencji zaprezentowano materiały, które – jak poinformowano – pochodzą z telefonów komórkowych zatrzymanych osób i wskazują na ich możliwą działalność terrorystyczną lub powiązania z organizacjami paramilitarnymi, a ponadto służby badające tożsamość i wiarygodność osób przebywających w ośrodkach strzeżonych zidentyfikowały dowody na działalność pedofilską oraz dowody zoofilii.


Szef SG: Bacznie przyglądamy się granicy z Ukrainą