zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Terlecki: Zjednoczona Prawica nadal ma spokojną większość

10:18, 25.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Zjednoczona Prawica nadal ma spokojną większość – zapewnił w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Przestrzegł przy tym, że jeśli Solidarna Polska nie poprze Krajowego Planu Odbudowy, to bardzo zaszkodzi jedności koalicji.


Podziel się:   Więcej

Terlecki przyznał, że „są pewne różnice zdań” w Zjednoczonej Prawicy. – One czasem dotyczą spraw drugorzędnych, ale czasem ważnych i wtedy trzeba próbować ucierać wzajemne stanowiska. Tak się dzieje w tej chwili, ale jak państwo widzieli wczoraj posiedzenie Sejmu, to Zjednoczona Prawica nadal ma – można powiedzieć – spokojną większość – zapewnił szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Wyraził przy okazji pogląd, iż „różnice, które się czasem pojawiają, powinny być jakoś strukturalnie rozwiązane w umowie koalicyjnej”. Dopytywany o ewentualną nową umowę między PiS, Solidarną Polską i Porozumieniem, stwierdził jednak: „zobaczymy, czy tu konieczna jest jakaś umowa, czy wystarczy przestrzegać tej, która jest”.

Jego zdaniem z przestrzeganiem obecnej umowy koalicyjnej „różnie bywa”. – Mamy tu pewne zastrzeżenia do naszych koalicjantów, ale one nie przekreślają sensu koalicji – zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

Odwołanie Janusza Kowalskiego


Odnosząc się do odwołania wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski, Terlecki powiedział, że „zachowywał się on nie tak, jak powinien zachowywać się minister rządu” . – Konsekwencją było więc jego odwołanie z rządu – dodał szef klubu PiS.

Pytany o gwarancje miejsc na listach wyborczych dla Solidarnej Polski, Terlecki odpowiedział, że obecnie obowiązująca umowa koalicyjna nie dotyczyła tej kwestii. – To jest też – można powiedzieć – pewien punkt dyskusji, czy taki zapis powinien się znaleźć – przyznał wicemarszałek. Zastrzegł zarazem, że jest za wcześnie, żeby zakładać, jaka będzie sytuacja za dwa i pół roku.

Jedność koalicji a Krajowy Plan Odbudowy


Ocenił też, że jeśli Solidarna Polska nie poprze Krajowego Planu Odbudowy (dokumentu niezbędnego, by otrzymać środki z unijnego funduszu odbudowy po pandemii COVID–19), to „bardzo zaszkodzi jedności koalicji” . – Mam nadzieję, że rozsądek i odpowiedzialność zwycięży – podkreślił polityk.

Sytuacja w Porozumieniu


Terlecki był także pytany o sytuację w Porozumieniu. Potwierdził, iż Prawo i Sprawiedliwość uznaje wicepremiera Jarosława Gowina za lidera tej partii . – Z pewnością tak – zaznaczył Terlecki. W jego ocenie, europoseł Adam Bielan, którego za prezesa formacji uważa część działaczy tego ugrupowania, „prowadzi wewnętrzny spór w Porozumieniu”.

– To dotyczy spraw statutowych tej partii. Nie do końca się tam orientuję w tych zawiłościach. Adam Bielan i współpracujący z nim posłowie twierdzą, że Jarosław Gowin nie został formalnie ponownie wybrany liderem partii, ponieważ takie wybory się nie odbyły. Sprawa toczy się przed sądami, czy sądem partyjnym, a może i powszechnym, i pewnie jakoś tam zostanie rozstrzygnięta – powiedział szef klubu PiS.

Zapytany o oczekiwanie Gowina, by zdymisjonowani zostali dwaj wiceministrowie i minister, stronnicy Bielana: Jacek Żalek, Zbigniew Gryglas i Michał Cieślak, Terlecki stwierdził: „nie wiem, czy pan premier Jarosław Gowin podtrzymuje to żądanie, bo jakoś ostatnio o nim nie słyszałem”. – Ono rzeczywiście się pojawiło, ale później już nie słyszałem, żeby było powtarzane – dodał szef klubu PiS.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych