zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Terlecki: Złożę wniosek, by obrady Sejmu trwały do momentu otrzymania ustaw z Senatu

12:32, 26.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Złożę w piątek na prezydium Sejmu wniosek, aby posłowie obradowali w tym tygodniu do momentu otrzymania wszystkich ustaw procedowanych obecnie w Senacie; jeśli głosowania w Senacie będą opóźniane, możemy przenieść głosowania w Sejmie na sobotę - poinformował PAP szef klubu PiS Ryszard Terlecki.


Podziel się:   Więcej

Senat rozpoczął 18. posiedzenie w środę, a zgodnie z planem ma zakończyć je w piątek. Senatorowie zajmują się m.in. nowelizacją tzw. ustawy covidowej, której celem jest wypłacanie dodatków za pracę z pacjentem z COVID-19 jedynie pracownikom medycznym skierowanym do niej, a nie wszystkim w nią zaangażowanym. Z kolei wznowienie obrad Sejmu planowane jest w piątek na godz. 10.

– Chcemy, żeby Sejm jeszcze w tym tygodniu zajął się wszystkimi ustawami, których głosowania są zapowiedziane w Senacie na piątek - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS.

– Jeżeli te głosowania będą celowo i złośliwie opóźniane, na co się zanosi, to będziemy musieli czekać w nocy, a może i przenieść głosowania na sobotę. I to zrobimy - dodał Terlecki.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział w środę, że wszystkie uchwały będą głosowane w Senacie w piątek po południu. Według Grodzkiego Sejm miałby zebrać się w poniedziałek lub we wtorek, aby zająć się dalszymi pracami nad nowelizacją tzw. ustawy covidowej.
W połowie listopada senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem kolejnej nowelizacji ustawy covidowej. Jej projekt został złożony przez PiS w celu - jak wskazano w uzasadnieniu - naprawy błędu tzw. konwalidacji, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.

Sejm - mimo negatywnego stanowiska rządu - poparł senacką poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw, więc nie może wejść w życie.

Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że ustawa covidowa w takim brzmieniu jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom.

Następnego dnia Sejm uchwalił kolejną nowelizację tzw. ustawy covidowej, którą obecnie zajmuje się Senat.