zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Termin posiedzenia komisji ws. prezydenckiego projektu dot. aborcji wyznaczy marszałek Sejmu

14:56, 28.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Posiedzenie połączonych komisji ws. prezydenckiego projektu dot. aborcji uzależnione jest od analiz uzasadnienia Trybunału Konstytucyjnego – powiedział przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast (PiS).


Podziel się:   Więcej

W środę po godz. 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Po wyroku TK prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Projekt został skierowany do I czytania w komisjach.

Ast powiedział, że termin wspólnego posiedzenia połączonych komisji zdrowia oraz sprawiedliwości i praw człowieka, na którym rozpatrywany byłby prezydencki projekt, nie jest jeszcze znany. – Jest on uzależniony od decyzji marszałek Sejmu - podkreślił.

– Czekaliśmy na uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego, aby poznać motywy wydania wyroku, a ono te motywy wskazuje. Oczywiście materiał jest obszerny, wymaga analizy i po tej analizie można podejrzewać, że marszałek Sejmu podejmie decyzję co do ewentualnego zwołania komisji bądź nie - przekazał Ast.

Połączone komisje sprawiedliwości i zdrowia zajmą się prezydenckim projektem ws. aborcji