zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Testy dla senatorów na koronawirusa prawdopodobnie w środę

15:23, 03.08.2020;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

Jesteśmy w ciągłym kontakcie z władzami sanitarno-epidemiologicznymi, prawdopodobnie w środę zorganizujemy możliwość przebadania się na obecność koronawirusa w Warszawie, w Senacie lub w technologii drive-thru - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

W niedzielę marszałek poinformował, że zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Senatu (4-7 sierpnia) zostało przesunięte na 11-13 sierpnia. Powodem jest choroba senatora Koalicji Polskiej-PSL Jana Filipa Libickiego, który jest zakażony koronawirusem.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Grodzki podkreślił, że zdecydował o przesunięciu najbliższego posiedzenia w trosce o bezpieczeństwo wszystkich senatorów i pracowników Izby. "Jesteśmy w ciągłym, bezpośrednim kontakcie z władzami sanitarno-epidemiologicznymi i w pełni podporządkowujemy się ich zaleceniom. Senatorowie, którzy są w swoich miejscach zamieszkania - będą się z nimi kontaktowały władze sanitarno-epidemiologiczne" - powiedział Grodzki.

Dodał, że dla senatorów, którzy są w Warszawie Senat będzie starał się zorganizować możliwość przebadania się. "Zorganizujemy prawdopodobnie w środę, zgodnie z zleceniami Sanepidu, możliwość przebadania się na miejscu, w Warszawie, czy w Senacie, czy w technologii drive-thru, to będziemy w najbliższych godzinach decydować" - zaznaczył.

Jak poinformował obecnie konsultowane są różne formy przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Dodał, że każdy z senatorów, który zdecyduje się na zrobienie testu komercyjnie, otrzyma odpowiednie dofinansowanie z Izby Wyższej.

Grodzki poinformował, że Libicki kontaktował się również z posłami, w tym wicemarszałkami Sejmu. Podkreślił, że on osobiście nie kontaktował się z senatorem Libickim z uwagi na to, że przebywał na urlopie.
 
 
 
...
 
Zgromadzenie Narodowe w reżimie pandemii

Podkreślił też, że jest w kontakcie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, z którą przyjęli zasadę, że zgodnie z obowiązującymi standardami zaplanowane na 6 sierpnia Zgromadzenie Narodowe będzie odbywało się w reżimie pandemii.

Jak dodał marszałek szczegółowy list w sprawie warunków zorganizowania Zgromadzenia Narodowego przesłał już Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. "Nową rzeczą jest to, że nie wystarczy zwykła maska, jaką wielu z nas nosi, tylko musi być ta maska o podwyższonym poziomie zapobiegającym przenikalność zarazków; będzie też dystans społeczny" - zaznaczył Grodzki.

Ponadto - jak mówił - część senatorów, którzy znajdą się w kwarantannie nie będzie mogła wziąć udziału w posiedzeniu. Część deklarowała, że nie planowała w nim brać udziału - zaznaczył.

Na 6 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała Zgromadzenie Narodowe, które zbierze się w Sejmie. Przed Zgromadzeniem Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.


Grodzki: Posiedzenie Senatu przełożone o tydzień. Powodem choroba Libickiego

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych