zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„To efekt ciężkiej i żmudnej pracy”. Marszałek Sejmu pokazała kaligrafowany egzemplarz Konstytucji RP

10:37, 05.08.2015;   autor: akune;   źródło: TVP Info

– To jest konstytucja, która była robiona przez trzy miesiące przez panią Ewę Landowską, która jest muzykiem, ale posiada tę niezwykłą umiejętność takiego pisania, które w dzisiejszych czasach już prawie zanika – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałek Sejmu pokazała w środę dziennikarzom kaligrafowany egzemplarz Konstytucji RP, na którą przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym złoży w czwartek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

– Wydaje mi się, że dobrze, że w naszym parlamencie mamy konstytucję, która nie tylko zawiera wszystkie treści dla nas bardzo ważne, ale sama w sobie jest piękna – powiedziała Kidawa-Błońska.

Marszałek Sejmu dodała, że cieszy się, iż jej poprzednicy wpadli na taki pomysł i udało się to przygotować. – Konstytucja będzie ozdobą naszego parlamentu – zaznaczyła.

Wyjątkowy egzemplarz

– To jest konstytucja przygotowana dla parlamentu. Każdy parlament szczyci się swoją konstytucją. Każdy ma taki egzemplarz wyjątkowy, który można obejrzeć. Mamy piękną Konstytucję 3 Maja, a ta nasza była zawsze w skromnej formie. Cieszę się, że poprzednicy wpadli na taki pomysł, bo przecież to duża praca. Raz podjąć takie wyzwanie, żeby to zredagować, by nawiązać do tego, jak była pisana Konstytucja 3 Maja. Pani Ewa Landowska wykonała to wspaniale – podkreśliła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak dodała marszałek Sejmu, „konstytucja ma nie tylko mądrą zawartość, ale także cieszy jako dzieło sztuki”.


6 sierpnia inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy. Zobacz program uroczystości
 
 
 
...
 
Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska prezentuje kaligrafowaną konstytucję RP (fot. PAP/Marcin Obara)
Wartość artystyczna i dokumentalna

Istnieje jeszcze jeden ważny egzemplarz Konstytucji RP z 2010 r. z podpisami osób pełniących obowiązki prezydenta. – To jest wartość dokumentalna. Na pierwszych egzemplarzach są różne adnotacje. To ma wartość historyczną, natomiast ta konstytucja ma wartość artystyczną i dokumentalną – podkreśliła Kidawa-Błońska.

Jak dodała marszałek Sejmu, nie ma zmiany w sposobie zaprzysiężenia prezydenta. – Zawsze przy uroczystościach zaprzysiężenia nowego prezydenta konstytucja jest obecna na sali. Tutaj się nic nie zmieni, tylko tyle, że będzie ładniejszy, piękniejszy egzemplarz – powiedziała.


Konstytucja 3 maja 1791 r., wśród zabytków na liście programu UNESCO „Pamięć Świata”

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
16-09-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych