zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier nagrodził wybitnych naukowców i studentów

„To inwestycja w marzenia Polaków”

15:13, 08.05.2013;   autor: df;   źródło: PAP

Premier Donald Tusk nagrodził laureatów pierwszej edycji konkursu „Generacja Przyszłości”. To program dla studentów, którzy chcą wziąć udział w międzynarodowych konkursach i zawodach. Tusk wręczył też doroczne nagrody dla wybitnych naukowców.


Podziel się:   Więcej

Tusk w przemówieniu do laureatów przyznał, że polska nauka ma prawo czuć się niedoinwestowana. Mówił, że polscy badacze nie ustępują badaczom z innych krajów potencjałem intelektem, przygotowaniem ani aspiracjami, ale muszą nadrabiać to, co tracili przez kilkadziesiąt lat powojennych w wyścigu po osiągnięcia naukowe. – Wspólny wysiłek wasz, ale także wszystkich Polaków, podatników, żeby nadrobić stracony czas, zaczyna przynosić efekty – zaznaczył jednak Tusk.

Dzisiejsze nagrody są potwierdzeniem, że zaczynamy umieć korzystać z koniunktury, jaka zaczęła się wraz z przystąpieniem Polski do UE – dodał.

Powiedział, że środki, które przeznaczono wspólnie z Unią Europejską na infrastrukturę czy badania, a także środki na podwyżki – w porównaniu z możliwościami sprzed kilkunastu lat – mogą wydawać się imponujące, ale to dopiero początek drogi. – Jestem gotów być adwokatem zwiększenia środków na polską naukę, bo te środki są tak naprawdę inwestycją w marzenia, ambicje i aspiracje wszystkich Polaków – mówił. Przyznał, że skutki takich działań nie będą od razu widoczne – czasami trzeba przez kilkanaście lat inwestować duże pieniądze, by w danej dziedzinie pojawiło się jakieś znaczne osiągnięcie. – Musimy sobie dać wzajemną cierpliwość – zaznaczył.

„Generacja Przyszłości”, którego pierwszą edycję rozstrzygnięto w środę, to nowy program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego adresowany do studiujących młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy chcą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach. Na razie w konkursie wyróżniono 31 projektów. – Mówię, że jest to pokolenie 3xC Curiosity, Competition & Cooperation (ciekawość, współzawodnictwo i współpraca). To zespoły, które są odważne, podejmują wyzwania, umieją kooperować i nie boją się konkurencji. Pokolenie 3C to pokolenie, w które warto inwestować – skomentowała minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka.

Chcieliśmy pomóc uczelniom w finansowaniu prac konstrukcyjnych i badawczych studentów, (...) a jednocześnie pomóc w sfinansowaniu podróży np. na międzynarodowe zawody. Liczę, że z biegiem czasu będą również środki na zorganizowanie międzynarodowych zawodów w Polsce – mówiła Kudrycka.

Dzięki środkom z programu m.in. informatycy z Uniwersytetów Warszawskiego, a także Jagiellońskiego będą mieli szansę przygotować się do mistrzostw w programowaniu. Zespoły z Politechnik Śląskiej i Warszawskiej zbudują z kolei pojazdy o minimalnym zużyciu paliwa, a studenci z Politechniki Wrocławskiej chcą opracować projektor laserowy. Studenci z Poznania dostaną szansę na budowę inteligentnego robota, a studenci Politechniki Białostockiej pojadą na zawody ze zbudowanym przez siebie łazikiem marsjańskim.

W ramach całego programu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakłada sfinansowanie maksymalnie 50 projektów. Każdy z nich może trwać do dwóch lat. Indywidualni studenci mogą w programie otrzymać wsparcie w wysokości nawet 100 tys. zł, a zespoły mogą liczyć nawet na 500 tys. zł. Środki te można przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, dobrym przygotowaniem do konkurowania z rówieśnikami z innych państw, zakupem elementów niezbędnych do realizacji projektu.
 
 
 
...
 
Premier wręczył też 44 osobom lub zespołom Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. dr Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, który bada ścieżki naprawy DNA czy dr Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, który specjalizuje się w pracach nad grafenem.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 r. W dziewiętnastej edycji zgłoszono prawie 300 wniosków.

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych