zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

To potwierdzenie „zobowiązań wobec milionów wyborców”. Liderzy Zjednoczonej Prawicy zawarli umowę koalicyjną

04:12, 27.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Mamy stabilny rząd, mamy stabilną większość parlamentarną, mamy program, przystępujemy do kolejnej fazy realizacji naszego programu dla dobra obywateli polskich, dla dobra Polski – podkreślił premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z liderami Zjednoczonej Prawicy: Jarosławem Kaczyńskim, Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Gowinem, po podpisaniu przez nich nowego porozumienia programowego.


Podziel się:   Więcej

Zjednoczona Prawica pozostaje zjednoczona. Podpisana w sobotę umowa koalicyjna kończy tygodniowe negocjacje, podczas których rozważane było nawet zerwanie koalicji i rząd mniejszościowy PiS.

Do sporu w koalicji rządzącej doszło przy okazji głosowania nad ustawą o ochronie zwierząt. W ciągu ostatniego tygodnia przyszłość Zjednoczonej Prawicy była omawiana na serii spotkań między liderami klubów.– Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że będą to trzy lata dobrze wykorzystane dla Polski – powiedział Jarosław Kaczyński podczas konferencji.

Prezes PiS zapewnił, że mimo niepewnej sytuacji związanej z epidemią rząd zrobi wszystko, „co będzie możliwe do umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela”. – Nasze porozumienie jest tego gwarancją – podkreślił.

Müller: Czas oczyszczenia atmosfery w koalicji się przyda
 
 
 
...
 
Zdaniem Jarosława Gowina, lidera Porozumienia, siłą Zjednoczonej Prawicy zawsze był pluralizm, a równocześnie wewnętrzna jedność, którą dziś potwierdzono.

– Doszliśmy do wspólnych ustaleń dotyczących nowego programu rządowego na najbliższe trzy lata i do wspólnych ustaleń dotyczących nowej struktury, to będzie bardziej skondensowana struktura rządu, będzie mniej resortów, dzięki temu rząd z całą pewnością będzie funkcjonował sprawniej – dodał Gowin.

– Czas pokazał, a czas się nie myli, że te pięć lat, które za nami, to dobre lata dla Polski i dlatego mamy prawo wnioskować, że kolejne lata, które przed nami – trzy i ufam następne – to też dobry czas, ale wtedy i tylko wtedy, jeśli będziemy zgodnie współpracować szanując decyzje Polaków, którzy postawili na Zjednoczoną Prawicę, szanując wzajemnie swoją podmiotowość i szanując wspólne cele, jakie wyznaczyliśmy sobie – powiedział szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że doszło do potwierdzenia pełnej jedności i stabilności koalicji, która – zaznaczył – jest dzisiaj tak bardzo potrzebna.

Premier: Zwyciężyła odpowiedzialność

Jak ocenił szef rządu, zawarte porozumienie, to potwierdzenie „zobowiązań wobec milionów wyborców”. – I w sumie porozumienie również właśnie z naszymi wyborcami co do realizacji naszego programu w kolejnych trzech latach – dodał.

– Mamy stabilny rząd, mamy stabilną większość parlamentarną, mamy program, przystępujemy do kolejnej fazy realizacji naszego programu dla dobra obywateli polskich, dla dobra Polski – podkreślił Morawiecki. Jak powiedział „zwyciężyła odpowiedzialność, zwyciężyła Polska”.

Jarosław Kaczyński wicepremierem

Ostatnie dni minęły pod znakiem burzliwych wypowiedzi polityków różnych obozów Zjednoczonej Prawicy. Ostatecznie strony porozumiały się w sprawie rekonstrukcji rządu.

Z zapowiedzi prominentnych przedstawicieli koalicji wynika, że zostanie ograniczona liczba ministerstw, co ma usprawnić proces decyzyjny w rządzie. Mniejsze ugrupowania koalicyjne – Solidarna Polska i Porozumienie – mają otrzymać po jednym resorcie. Do rządu ma wejść Jarosław Kaczyński w randze wicepremiera nadzorującego resorty: spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i obrony narodowej.

Terlecki: Praktycznie koalicja Zjednoczonej Prawicy nie istnieje

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych