zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„To prezent pod choinkę dla wszystkich rodzin”. Prezydent podpisał ustawę o Karcie Dużej Rodziny

12:17, 22.12.2014;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, TVP Info

– To wspólny prezent dla wszystkich rodzin pod choinkę – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podpisując w poniedziałek ustawę o Karcie Dużej Rodziny. – Chcę podziękować pracodawcom i organizacjom polskich przedsiębiorców, którzy dali konkretne rozwiązania. Mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem będziemy działać, by karta nie była dziełem zamkniętym – dodał.


Podziel się:   Więcej

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za obecność tutaj rodzinom wielodzietnym, które zechciały dzisiaj przyjechać do Pałacu Prezydenckiego, po to, aby uczestniczyć w złożeniu podpisu prezydenckiego, który kończy cały proces pracy legislacyjnej i pozwala na wejście w życie ważnego, dobrego dla rodzin i dla Polski rozwiązania, jakim jest Karta Dużej Rodziny – powiedział prezydent.

– Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta karta powstała, tworząc swoiste zwieńczenie systemu, który powstawał i powstaje nadal w ramach samorządów. Dziękuję inicjatorom, pani Joannie Krupskiej i całemu środowisku. Dziękuję w sposób szczególny panu ministrowi Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi. Na jego ręce składam gorące podziękowanie dla całego rządu, dla pani premier. To była bardzo poważna praca, praca wymagająca dobrych emocji – dodał Bronisław Komorowski.

Prezydent zwrócił się także do pracodawców i organizacji polskich przedsiębiorców. Podziękował im za to, że włożyli do Karty Dużej Rodziny wiele własnego serca i zrozumienia wagi sprawy, jakim jest wspieranie rodzin wielodzietnych. Komorowski podkreślił, że pracodawcy i przedsiębiorcy dali konkretne rozwiązania pozwalające na to, by karta stała się elementem ułatwiającym funkcjonowanie rodzin.

Karta Dużej Rodziny nie będzie „dziełem zamkniętym”

Komorowski wyraził nadzieję, że wspólnym wysiłkiem będziemy działali w dalszym ciągu na rzecz tego, aby Karta Dużej Rodziny w Polsce nie była dziełem zamkniętym z chwilą złożenia podpisu prezydenckiego, tylko aby wspólnym wysiłkiem dalej ją rozbudowywać. Prezydentowi zależy, by karta była nie tylko coraz bardziej atrakcyjna z punktu widzenia rodzin, ale również dawała jak najdalej idące pozytywne efekty z punktu widzenia wsparcia dla rodzin. – Rodziny wielodzietne są naszą nadzieją, jeśli chodzi o kryzys demograficzny – powiedział Komorowski.

Gwiazdkowy prezent dla rodzin

Prezydent ocenił, że karta jest konkretną formą pomocy ułatwiającą funkcjonowanie dużym rodzinom, „gwiazdkowym prezentem”. – Czas jest świąteczny, więc można chyba ten moment i tę ustawę uznać trochę za nasz wspólny prezent złożony pod choinkę wszystkim rodzinom – dodał.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła także małżonka prezydenta, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, szef kancelarii premiera Jacek Cichocki, prezydencka minister Irena Wóycicka i przedstawiciele Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, w tym dzieci.
 
 
 
...
 
Karta Dużej Rodziny zacznie obowiązywać od 2015 r.

Od początku 2015 r. członkowie rodzin wielodzietnych – niezależnie od dochodu, będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych. Zagwarantuje im to Karta Dużej Rodziny. W poniedziałek ustawę podpisze prezydent Bronisław Komorowski.

Karty będą przysługiwały rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących – do 25. roku życia.

W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku.

Karta przysługiwać będzie samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica. Kartę otrzymać będą mogli nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcy.


Posłowie za wprowadzeniem Karty Dużej Rodziny od 2015 r.
Ulgi, zwolnienia i rabaty

Karta będzie uprawniać do zniżek m.in. w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych (od 20 do 80 proc. lub na przykład za 1 zł). Posiadacze dokumentu mają też otrzymać ulgi na przejazdy publicznym transportem kolejowym – 37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. na miesięczne, oraz w opłatach paszportowych (75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców). Karta umożliwi także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Rodziny będą zwolnione z opłat za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty.


„Karty Dużej Rodziny mogą przełamać kryzys demograficzny”
(fot. freeimages.com/ Capgros)
Kto przyznaje Karty Dużej Rodziny

Uprawnienia dla posiadaczy kart będą mogły przyznawać także jednostki podległe samorządom oraz przedsiębiorstwa prywatne, które mają podpisane umowy z ministrem pracy lub samorządami. Podmioty oferujące zniżki będą mogły posługiwać się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny stanowi odpowiedź na rekomendacje zawarte w Programie Polityki Rodzinnej Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Dobry Klimat dla Rodziny”.

Do tej pory karta funkcjonowała na mocy rządowego programu, od stycznia będzie mieć rangę ustawy.


Karta Dużej Rodziny od stycznia w randze ustawy

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
24-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych