zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„To święto naszej wielkiej dumy – z naszej postawy i naszego oręża”. Defilada na ulicach stolicy

13:06, 15.08.2017;   autor: msies;   źródło: IAR, PAP

– 15 sierpnia to wielkie święto wiktorii w Bitwie Warszawskiej, święto przełomu w wojnie polsko-bolszewickiej w odpieraniu bolszewickiej napaści na Polskę i Europę - mówił w Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podczas uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego mówił, że 15 sierpnia jako Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to co roku bardzo ważny dzień dla chrześcijan. – Ale dla nas Polaków od 97 lat to także święto wielkiego polskiego zwycięstwa, wielkości polskiego oręża i nas jako narodu – podkreślił.

– To wielkie święto wiktorii w Bitwie Warszawskiej, to wielkie święto przełomu w wojnie polsko-bolszewickiej w odpieraniu bolszewickiej napaści na Polskę i można śmiało powiedzieć na Europę, bo takie były zamiary przywódców bolszewickich, w szczególności Lenina – powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, jest to święto naszej wielkiej dumy z naszych wartości, oręża i postawy.

Święto Wojska Polskiego bez nominacji w Siłach Zbrojnych
 
 
 
...
 
„Wierzę, że w procesie modernizacji armii zachowamy jedność”

Prezydent zaznaczył, że wierzy, iż uda się osiągnąć poziom wydatków 2,5 proc. PKB na obronność do 2030 roku.

Jak mówił, najważniejszym zadaniem jest to, byśmy „umieli obronić naszą ojczyznę w przypadku, gdyby komukolwiek wpadło do głowy podnieść rękę na Polskę” .

– Wierzę głęboko, że spokojnie i z rozwagą, w sposób zaplanowany i logiczny modernizację polskiej armii i zwiększenie jej liczebności uda się przeprowadzić. Wierzę także w to, że w tym procesie zachowamy jedność jako politycy i że także będziemy umieli zachować jedność w ramach polskiej armii – mówił.

– Polska armia jest jedna i nie można jej różnicować poprzez rodzaje wojsk czy jakąkolwiek inną klasyfikację. Wszyscy polscy żołnierze i wszystkie jednostki zasługują na szacunek, bo szacunek dla polskiego żołnierza, jego trudu, jego bohaterstwa, jego odwagi, gotowości obrony ojczyzny musi być zachowany w całym społeczeństwie, od władz aż do zwykłego obywatela – zaznaczył prezydent.
„W 1920 r. wszyscy wtedy stanęli razem; niezależnie od ambicji”

– Wszyscy wtedy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach politycznych, w spojrzeniu na sytuację strategiczną, niezależnie od ambicji – powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Jak ocenił, to był wielki pokaz polskiego ducha.

– Ten przełom nastąpił właśnie w Święto Matki Boskiej Zielnej, święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przecież polscy rycerze tyle wieków wcześniej stając do walki śpiewali »Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja«+. Dlatego, że wierzyli gorąco, całym sercem, w opiekę Matki Najświętszej nad nimi i nad ojczyzną – powiedział prezydent.

Jak podkreślił, przeświadczenie o „tej właśnie opiece – a więc wiara – dodała sił ponad milionowi naszych żołnierzy wtedy, w 1920 r. tamtego 15 sierpnia. Dlaczego? Dlatego, że to był niezwykle i jest niezwykle ważny element polskiego ducha. To był wielki pokaz polskiego ducha, którego nie udało się zdławić przez ponad 120 lat zaborów. Który nie tylko potrafił wydobyć Polskę na niepodległość (...), ale potrafił także odeprzeć późniejszą napaść, potrafił – mimo skrwawienia naszego narodu – stanąć ponad wszelkimi podziałami i dlatego był to nasz wtedy wielki sukces. Że wszyscy wtedy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach politycznych, niezależnie od różnic w spojrzeniu na sytuację strategiczną, niezależnie od ambicji”.

Prezydent zauważył, że z jednej strony był Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski, „z drugiej byli generałowie, choćby generał Rozwadowski, geniusz strategiczny, umieli się zgodzić i zrealizowali genialny plan przeciwuderzenia, przełamującego rosyjskie linie, przełamującego front”. Jak dodał, „skończyło się to klęską bolszewików, mimo, że wydawało się, że wojnę już wygrali”.
„Potrzebujemy dobrze przeszkolonych polskich żołnierzy i przeszkolonych rezerw

Dzisiaj potrzebujemy dobrze przeszkolonych polskich żołnierzy, ale potrzebujemy także przeszkolonych rezerw; wierzę, że poprzez program rozwoju Obrony Terytorialnej ten właśnie plan uda nam się zrealizować – mówił w Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.

W trakcie przemówienia prezydent Duda nawiązywał do Bitwy Warszawskiej, którą udało się zwyciężyć – jak mówił – dzięki temu, że ponad milion ludzi poszło pod broń. – Milion ludzi, którzy w większości przypadków mieli doświadczenie bojowe wyniesione z armii państw zaborczych, wyniesione z polskich legionów, doświadczenie bojowe I Wojny Światowej. To było jednym z podstawowych elementów, które spowodowały, że poza duchem bojowym, zdołaliśmy odeprzeć bolszewicką nawałę – mówił.

– My dzisiaj potrzebujemy dobrze przeszkolonych polskich żołnierzy, ale potrzebujemy także przeszkolonych rezerw. Wierzę w to, że również poprzez program rozwoju Obrony Terytorialnej ten właśnie plan uda nam się zrealizować. Wierzę w to, że będziemy mogli dodać do niego w przyszłości także dodatkowe komponenty szkoleniowe – kontynuował.

Prezydent Duda dziękował też polskim żołnierzom oraz ich najbliższym, a także pracownikom Wojska Polskiego. – Chcę złożyć najserdeczniejsze życzenia, niech Bóg ma w swojej opiece polskich żołnierzy. Niech Bóg ma w swojej opiece nas, Polaków. Niech Bóg ma w swojej opiece Rzeczpospolitą – powiedział na zakończenie.

Po przemówieniu prezydent Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Prezydent odznaczył generała broni Bena Hodgesa

Centralne uroczystości w stolicy rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Zwierzchnik Sił Zbrojnych po nabożeństwie złożył wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, a chwilę później przed pomnikiem marszałka, który znajduje się obok placu, przy budynku Garnizonu Warszawa.

Meldunek o rozpoczęciu uroczystości złożył prezydentowi szef Sztabu Generalnego. Na maszt został wciągnięty prezydencki proporzec, a zwierzchnik Sił Zbrojnych dokonał przeglądu pododdziałów ustawionych w Alejach Ujazdowskich.

Kulminacją obchodów święta wojska w Warszawie jest uroczystość przy pomniku Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Prezydent Andrzej Duda przybył na miejsce uroczystości w specjalnym samochodzie, a następnie przywitał się z wojskiem.

Po odegraniu hymnu państwowego, przed przemówieniem z okazji Święta Wojska Polskiego, prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dowódcę wojsk lądowych USA w Europie generała broni Bena Hodgesa. Order otrzymał za poprawianie relacji Polski i Stanów Zjednoczonych.


Defilada wojskowa

Kilka minut po przemówieniu prezydenta rozpoczęła się defilada wojskowa. W tym roku w defiladzie wzięło udział blisko 1,5 tys. żołnierzy, także wojskowi z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy wchodzą w skład batalionu wspierającego wschodnią flankę NATO.

Częścią defilady był również przejazd wojskowego sprzętu: od wozów piechoty i dowodzenia, przez armaty i haubice, po czołgi Twardy i Leopard. Po raz pierwszy w defiladzie przejadą samobieżne moździerze RAK. To nowoczesny sprzęt, który od kilku tygodni jest w wyposażeniu naszej armii. Na podwoziu znanego w Polsce transportera Rosomak zamontowano wieżę z moździerzem kaliber 120 mm.

Goście z zagranicy również zaprezentowali swoje wyposażenie. Można było zobaczyć między innymi wozy typu Stricker.

Elementem otwierającym defiladę była część lotnicza. Nad Warszawą przeleciało w sumie około 60 statków powietrznych, m.in. śmigłowce transportowe M-17 i bojowe Mi-24, a także samoloty CASA i Hercules oraz myśliwce Su-22 i Mig-29. W pokazie nie zabraknie też wielozadaniowych samolotów F-16.

Po zakończeniu defilady miłośnicy militariów mogli podziwiać z bliska wojskowy sprzęt na pikniku. Wojsko będzie się prezentować na Agrykoli do wieczora.

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych