zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Tomasz Grodzki: Myślami sercem jesteśmy przy protestujących kobietach

17:30, 26.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Myślami i sercem jesteśmy przy polskich kobietach, które protestują na ulicach wielu polskich miast i miasteczek, i mniejszych miejscowości walcząc o swoje prawa, o możliwość decydowania o swoim losie – powiedział marszałek Senatu na wstępie konferencji prasowej przed rozpoczynającym się posiedzeniem Senatu.


Podziel się:   Więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegły czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez „Strajk kobiet”. Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. W poniedziałek w ramach protestu w Warszawie blokowane są ulice i skrzyżowania.

Wyrok TK nie wszedł jeszcze w życie, ponieważ nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jeśli wejdzie w życie, aborcja będzie dopuszczalna w Polsce tylko w dwóch przypadkach - gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa) lub gdy zagraża życiu lub zdrowiu kobiety.

Myślami i sercem jesteśmy przy polskich kobietach, które protestują na ulicach wielu polskich miast i miasteczek, i mniejszych miejscowości walcząc o swoje prawa, o możliwość decydowania o swoim losie. Polki są mądre, są dzielne, są odpowiedzialne i nie zasługują na ten los. Który im zafundował Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej – powiedział marszałek Grodzki.

– Przed chwilą słuchaliście oświadczenia grupy senatorów Koalicji Obywatelskiej; myślę, że ten temat jest jeszcze daleki od swojego finału – dodał marszałek.

W poniedziałek na stronie internetowej Senatu pojawił się projekt uchwały w sprawie ograniczania praw obywatelskich, który złożyli wicemarszałkowie Senatu: Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński.

„Senat Rzeczpospolitej Polskiej z najwyższym niepokojem przyjmuje działania władz publicznych zmierzających do podważenia, zagwarantowanego w Konstytucji świeckiego charakteru naszego państwa” - głosi projekt uchwały.

„Motywowane ideologicznie naruszanie spokoju społecznego poprzez odbieranie części obywateli RP - kobietom ich praw, musi budzić zdecydowany sprzeciw. Skala społecznego sprzeciwu wobec tych procesów dobitnie wskazuje, iż nadszedł czas, aby wchodząca w XXI wiek, zakorzeniona w Europie Polska, przeprowadziła debatę o ideowych podstawach naszej wspólnoty” - napisano w projekcie.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych