zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Tomasz Grodzki został wybrany marszałkiem Senatu

19:05, 12.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Senat wybrał marszałka Senatu. Został nim Tomasz Grodzki (KO). Jego kontrkandydatem był dotychczasowy marszałek Senatu poprzedniej kadencji Stanisław Karczewski (PiS).


Podziel się:   Więcej

Powołując się na przepis ustawy, który wymaga od senatorów jawnego głosowania w sprawach personalnych, marszałek senior Senatu X kadencji Barbara Borys-Damięcka zarządziła głosowanie imienne. Parlamentarzyści wrzucali karty z oddanymi głosami do przezroczystej urny.

Tomasza Grodzkiego (KO) poparło go 51 senatorów, za jego kandydaturą głosowało 43 senatorów PO, 3 senatorów PSL, 2 senatorów Lewicy oraz 3 senatorów niezależnych. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów PiS. Senator niezależna Lidia Staroń wstrzymała się od głosu.

Po głosowaniu ustępujący marszałek Stanisław Karczewski podszedł do Grodzkiego i pogratulował mu objęcia funkcji.

Po wyborze marszałek Senatu objął przewodnictwo obrad i zwrócił się do senatorów.

– Panie i panowie senatorowie, to jest zwycięstwo demokracji – powiedział Grodzki o swoim wyborze w pierwszym wystąpieniu po objęciu funkcji. Mówiąc te słowa uniósł w górę obie ręce, robiąc jednocześnie palcami znak „V”.

– Wznoszę ten gest w chwili triumfu, ale nie mojego. Tę funkcję przyjmuję z wielką pokorą i poczuciem ogromnej odpowiedzialności. Wznoszę ten gest jako przypomnienie czasów, kiedy zwycięstwo było możliwe dzięki „Solidarności”, dzięki wielkiej woli całego narodu – powiedział.

Pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji. Ślubowanie senatorów i wybór marszałka Izby
 
 
 
...
 
header("X-php: 103");
Grodzki zaznaczył, że przybywa ze Szczecina, który jest „zasiedlony przez odważnych ludzi”, którzy „tworzą mieszankę unikalną w skali naszej ojczyzny”. – Gdzie nauczyliśmy się, że można, szanując siebie nawzajem, utrzymywać swoje tradycje, żyć w zgodzie, budując dobrobyt zachodnich rubieży Rzeczpospolitej – mówił nowy marszałek Senatu.

Podkreślał, że „pochodzi też ze świata medycyny”, gdzie nie tylko przysięga Hipokratesa, ale całe wychowanie zobowiązuje do tego, by wszystkich traktować jednakowo – i możnych, i wykluczonych. „To nas uczy tolerancji, tego, że każdy Polak, każda Polka, każdy obywatel naszego kraju ma równe prawa i to, że jest różnorodność w naszym narodzie jest jego siłą, ponieważ za różnorodnością idzie kreatywność” – podkreślał.

Jak mówił, Senat musi pamiętać o tym, że „jest według Frycza Modrzewskiego tym, który inne władze do szlachetnych uczynków pobudza, od niecnych odwodzi, a emocje studzi”.

„Senat musi wrócić do swojej roli i stanowić dobre prawo”

Grodzki podkreślał w swoim przemówieniu, że Senat „jest emanacją narodu”. Jak mówił, oznacza to, że senatorowie mogą się różnić i spierać na sali obrad. – Możemy się spierać, ale jednocześnie musimy pamiętać, że reprezentujemy, jak mało kto, majestat Rzeczypospolitej i potęgę tego narodu, którego musimy strzec i chronić – wskazał.

– Senat jest wyższą izbą parlamentu. Jeżeli ktoś myśli, że będziemy tylko rolą „hamulcowego” dla Sejmu – a w tej kadencji mamy do czynienia z sytuacją szczególną, że Sejm jest w rękach rządzących, a Senat w rękach opozycji – to jest w błędzie. Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli, czyli zamiast szybkiego prawa, ustanawiać dobre prawo – powiedział marszałek Senatu.

Zaznaczył, że nie chodzi o to, by pracować nad ustawami w ciągu 24 godzin, tylko by je rzetelnie stanowić poprzez „porządną“, zgodną z regulaminem izby pracę - od prac w komisji, po te na sali plenarnej i głosowanie.

Nowo wybrany marszałek Senatu przeprowadza przy pomocy sekretarzy pierwszego posiedzenia wybór wicemarszałków Senatu oraz sekretarzy Senatu. Izba wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

„Cieszę się, że w Senacie jest reprezentowane tak szerokie spektrum polityczne”

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
28-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");