zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Tragedia Woli pokazuje, jak straszliwą cenę zapłacił naród walczący o wolność”

20:15, 05.08.2022;   autor: akune;   źródło: KPRP, IAR, Twitter

Weterani, przedstawiciele władz oraz tłumy warszawiaków uczcili w piątek pamięć pomordowanych mieszkańców stołecznej Woli. Przed pomnikiem ofiar Rzezi Woli złożono kwiaty, zapalono znicze oraz oddano salwę honorową. List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że masakry ludności cywilnej Niemcy dokonali na bezpośredni rozkaz Hitlera, który na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego nakazał zrównać miasto z ziemią, a wszystkich jego mieszkańców wymordować. List odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

„Pochylamy głowy przed męczeństwem naszych Rodaków, okrutnie zgładzonych podczas rzezi Woli w dniach Powstania Warszawskiego. Ta straszliwa zbrodnia, stanowiąca wstrząsający przykład ludobójstwa dokonanego na ziemiach polskich przez niemieckich okupantów, była jedną z największych tragedii, jakich doświadczył nasz naród i największą jednostkową masakrą ludności cywilnej w Europie w czasie II wojny światowej. Do dzisiaj nie sposób policzyć wszystkich Ofiar tej potwornej eksterminacji – możliwe jest, że zamordowanych zostało wówczas aż 65 tysięcy warszawiaków. Składamy Im najgłębszyhołd i zaświadczamy o naszej wiernej pamięci” – napisał w liście prezydent.

„Kiedy warszawscy powstańcy chwycili za broń, aby walczyć o wolność swego miasta i Ojczyzny, Hitler wydał rozkaz zrównania Warszawy z ziemią i wymordowania wszystkich jej mieszkańców. Niemieccy siepacze oraz zbrodniarze z oddziałów RONA gorliwie przystąpili do wykonania zadania. Najstraszliwsze uderzenie spadło na cywilną ludność Woli i Ochoty, mordowaną masowo w najbardziej bestialski sposób. Ogromną liczbę zgładzonych stanowiły kobiety i dzieci, osoby starsze i niedołężne, personel medyczny, chorzy i ranni z wolskich szpitali. Rzeź Woli niezmiennie pozostaje obrazem niewyobrażalnego zła oraz podeptania wszelkich ludzkich praw i zasad” – czytamy w liście prezydenta Dudy.


Prezydent o rzezi Woli: To była największa eksterminacja jednostkowa Polaków w trakcie II wojny światowej
„Wstrząsające jest, że po zakończeniu wojny żaden z oprawców kierujących eksterminacją ludności cywilnej Warszawy w okresie powstania nie został ukarany. Kat Woli, SS–Gruppenführer Heinz Reinefarth, dożył swych dni w Niemczech, sprawując funkcję burmistrza miasta Westerland oraz posła do landtagu w Szlezwiku–Holsztynie. Dopiero w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego jego zbrodnie zostały tam ze wstydem napiętnowane” - podkreślił prezydent.


Gliński: Rzeź Woli - jak wiele zbrodni II wojny światowej - wciąż niepoznana
„Tragedia Woli pokazuje, jak straszliwą cenę zapłacił naród walczący o wolność. Warszawa, miasto nieujarzmione, płaciła tę cenę niejeden raz w swojej historii – bo właśnie w ten sposób, terrorem i bestialstwem wymierzonym w bezbronną cywilną ludność, próbowały rzucić na kolana stolicę Polski nienawidzące wolności ościenne potęgi” – napisał Andrzej Duda.

„W polskie dzieje wpisana jest rzeź Pragi dokonana przez imperialną Rosję w czasie insurekcji kościuszkowskiej i przeprowadzona przez niemieckich okupantów rzeź Woli. Niestety, zło znane z historii znów wdziera się w naszą współczesność. Oddając cześć zamordowanym mieszkańcom Warszawy, z ogromnym bólem patrzymy na tragedię ukraińskiej Buczy, Hostomela i Irpienia, na zburzony Mariupol. Solidarnie pomagamy cierpiącej i heroicznie broniącej wolności Ukrainie. Powstanie Warszawskie, tak ciężko okupione krwią, jest świadectwem, że w ostatecznym rozrachunku historia staje po stronie tych, którzy walczą ze złem w imię dobra” – czytamy w liście.


Prezydent: Powstańcy warszawscy wychowali kolejne pokolenia, które dziś niosą pomoc Ukrainie
„Wieczna pamięć Poległym Mieszkańcom Warszawy! Chwała Powstańcom Warszawskim!” – zakończył list prezydent.

Po uroczystości sprzed pomnikiem ofiar Rzezi Woli wyruszył marsz pamięci w czasie którego odczytywane są nazwiska ofiar masakry. Marsz zakończył się na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie na kurhanie przed pomnikiem „Polegli Niepokonani” zostały zapalone znicze.

Rzeź Woli rozpoczęła się 5 sierpnia i pochłonęła życie od 15 do 65 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy.


Prezydent: To, co działo się w Warszawie jest podobne do dzisiejszej agresji na Ukrainę

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
28-09-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych