zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Tratkiewicz: JPK „działa tylko w siedmiu państwach członkowskich UE

11:26, 03.04.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– 24 nowelizacje ustawy o VAT, w tym 9 systemowych zostały uchwalone w okresie obejmującym prace komisji – powiedział przed sejmową komisją śledcza ds. VAT b. dyrektor departamentu VAT w MF Tomasz Tratkiewicz. Ocenił, że departament przygotował ok. 100 rozporządzeń.


Podziel się:   Więcej

Tratkiewicz był dyrektorem tego departamentu Ministerstwa Finansów przez ponad siedem lat; w środę jest ponownie przesłuchiwany przez komisję – pierwsze przesłuchanie odbyło się 9 stycznia.

Korzystając, z prawa do swobodnej wypowiedzi przedstawił posłom przebieg swojej pracy w departamencie i najważniejsze decyzje wypracowane pod jego kierownictwem.

Kierowanie departamentem przyjął w czerwcu 2010 r. Całościowe zmiany w zasadach podatku VAT, szczególnie dotyczące zwolnień od podatku podjęła jeszcze jego poprzedniczka. Prace polegały na pełnym dostosowaniu przepisów krajowych dotyczących VAT do prawa unijnego – do uchwalenia w grudniu 2012 r. wielkiej nowelizacji ustawy o VAT.

W okresie obejmującym prace komisji uchwalone zostały 24 nowelizacje ustawy o VAT, w tym 9 rozległych – systemowych – podał. Ocenił, że w tym czasie departament opracował też blisko 100 rozporządzeń.

– W tym czasie doprowadzono też do ujednolicenia interpretacji przepisów vatowskich – przypomniał. – W końcu tego badanego okresu – 2015 i 2016 r. osiągnęliśmy bardzo dobry poziom, jeśli chodzi o wydawanie interpretacji podatkowych – ocenił. – W departamencie były podejmowane też działania dla uszczelniania tego podatku – dodał.

Kolejne przesłuchanie b. dyrektora MF Tomasza Tratkiewicza
 
 
 
...
 
JPK „działa tylko w siedmiu państwach członkowskich UE”

Podał, że jednolity plik kontrolny stosowany w Polsce działa tylko w siedmiu państwach członkowskich UE, a tylko w dwu – Portugalii i Polsce jest zautomatyzowany. Zasada split payment istnieje w czterech państwach – dodał.

Wyliczył poszczególne zmiany dotyczące uszczelniania systemu podatkowego, m.in. z połowy grudnia 2010 – uszczelnienie rozliczania nieruchomości, późniejsze na złom, odpady szklane, gumowe i tworzywa sztuczne czy dotyczące odliczania podatku z faktur oraz fakturowania elektronicznego i inne.

Jedną z istotniejszych, według niego, była też „pozornie” bardzo mała zmiana dotycząca ujednolicenia właściwości urzędu skarbowego dla podatków dochodowych i vatowskich. – Moim zdaniem to znacznie zwiększyło skuteczność działań organów weryfikujących rozliczenia – ocenił.

Podziękował zespołowi, którym kierował i który – w jego ocenie – przyczynił się do uszczelnienia systemu podatkowego w tym czasie. Tratkiewicz przypomniał, że pod koniec jego pracy gotowy był kompletny projekt centralnego rejestru faktur.
„Nie można po jednym sygnale zmieniać całego systemu VAT”

Szef komisji Macin Horała (PiS) pytał, dlaczego kierowany przez Tratkiewicza departament negatywnie zaopiniował pomysł prowadzenia odwróconego VAT lub odpowiedzialności solidarnej na elektronikę. Świadek, podkreślając, że nie pamięta dokładnie tej sytuacji, ocenił, że „to nie może być tak, że ktoś poszedł na kontrolę, coś zobaczył i od razu zmieniamy cały system VAT–owski”. Wcześniej można „głębiej wejść w problem”, np. przez uwrażliwienie urzędów skarbowych na podmioty, rejestrujące się w celu handlu elektroniką – dodał.

Tratkiewicz przyznał, że kwoty tzw. ustaleń w elektronice były „niebagatelne”, ale jak zaznaczył, dla kontroli skarbowej ten obszar nie był priorytetowy.

Horała dociekał też, dlaczego minister finansów Jacek Rostowski zdecydował się nie włączać elektroniki i nieruchomości do grup towarów wrażliwych, objętych skróconym, 1–miesięcznym okresem rozliczeniowym. Jak mówił Tratkiewicz, z tego co pamięta minister uznał, że elektronika to zbyt duży sektor, a nowe rozwiązanie objęło by zbyt wiele podmiotów i nie byłoby proporcjonalne do problemu. Natomiast w przypadku nieruchomości tylko jedna Izba Skarbowa uważała, że w transakcjach z ich udziałem pojawiają się tzw. znikające podmioty – stwierdził Tratkiewicz. – Czyli, to nie jest proceder powszechny, a takie transakcje nie są „trudnonamierzalne – dodał b. dyrektor. Decyzja ministra była taka, by nie uwzględniać tych dwóch grup – zeznał Tratkiewicz.
„Nie miałem świadomości jak były orzekane kary w postępowaniach sądowych”

Tratkiewicz na pytanie, kto odpowiada w MF za skreślenie 30 proc. sankcji z projektu ustawy o podatku od towarów i usług w 2008, powiedział, że „pewnie był jakiś sygnał z góry (...), że ta sankcja ma nie iść”. Podkreślił jednak, że taka rzecz nie mogła się narodzić „ani w głowie pracownika, ani w głowie naczelnika (...) bez akceptacji dyrektora i ministra.

Powiedział, że zwykle forma komunikacji w resorcie wyglądała tak, że był jakiś telefon, albo wzywało się kogoś do gabinetu, bo forma mailowa nie była w wówczas jeszcze rozwinięta.

Pytany, czy próbował zainteresować ministra zwiększającym się „wysypem” mafii specjalizującymi się w karuzelach vatowskich i w efekcie spadającymi podatkami VAT powiedział, że w 2008 roku nie miał wiedzy na ten temat, że „wiedzę tę zdobyłem w dopiero w 2013–2014, może nawet w 2015 z opracowań naukowych”.

Zapytany, czy miał świadomość tego, że wielu przedsiębiorców, którzy nie byli związani z mafiami, korzystając z likwidacji sankcji 30 proc., również nie płacili podatku VAT, powiedział, że ci, którzy mieli świadomość iż kupowali towar 20 proc. taniej, mniej lub bardziej godzili się na ryzyko, że wchodzą w działalność przestępczą.

Świadek mówił, że nie wiedzy, że kary orzekane w przypadku przedsiębiorców złapanych na niepłaceniu VAT wynosiły np. 10 tys. zł. Zaznaczył, że zgodnie kks były one znacznie wyższe. – Nie miałem wiedzy o wysokości kar zapadających realnie (...) Jakbym dostał takie informacje, to powiedziałbym, że to nie jest dobra praktyka – dodał.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych