zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Trójka kandydatów na komisarzy z pozytywną oceną PE

11:59, 01.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

Trójka kandydatów na komisarzy, która była przesłuchiwana w poniedziałek na komisjach ma już pozytywne oceny europosłów – poinformowali urzędnicy z europarlamentu. Jako pierwsi przed deputowanymi stawili się Słowak – Marosz Szefczovicz, który ma się zajmować relacjami międzyinstytucjonalnymi, Irlandczyk Phil Hogan, który ma być odpowiedzialny za handel oraz Bułgarka Marija Gabriel, kandydatka na komisarza do spraw młodzieży i innowacji.


Podziel się:   Więcej

Kandydaci na unijnych komisarzy ze Słowacji, Bułgarii i Irlandii, dostali pozytywne rekomendacje od eurodeputowanych. Chodzi o kandydata na wiceszefa KE ds. relacji międzyinstytucjonalnych i prognozowania Marosza Szefczovicza, desygnowanego na komisarza ds. handlu Phila Hogana i kandydatkę na komisarz ds. młodzieży i innowacji Mariję Gabriel.

W przypadku Szefczovicza decyzja zapadła jeszcze w poniedziałek wieczorem, losy pozostałej dwójki były przypieczętowywane we wtorek rano.

Cała trójka zasiada w obecnej Komisji pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera. Aby dostać pozytywną rekomendację potrzebowali oni poparcia europosłów koordynatorów reprezentujących co najmniej dwie trzecie członków danej komisji. W przypadku Hogana i Gabriel – jak podało źródło PAP – pozytywna decyzja zapadła jednomyślnie.

– Phil Hogan dał sobie bardzo dobrze radę na przesłuchaniu. To właściwy człowiek na właściwym miejscu i we właściwym czasie. Jesteśmy przekonani, że poprowadzi zręcznie unijną politykę handlową – ocenił europoseł Europejskiej Partii Ludowej, zasiadający w komisji handlu międzynarodowego Christophe Hansen.


Hogan, który jest Irlandczykiem, będzie głównym negocjatorem ewentualnej przyszłej umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią po opuszczeniu Wspólnoty. Będzie on też głównym rozmówcą administracji USA w kwestiach handlowych.

Próbkę swojego podejścia pokazał już w czasie sesji pytań i odpowiedzi w poniedziałek wieczorem, ostrzegając USA, by nie rozpoczynały ekonomicznie szkodliwej wojny celnej z UE na kanwie sporu o dotacje dla Airbusa i Boeinga.

Światowa Organizacja Handlu (WTO) orzekła w maju, że subwencje UE dla Airbusa niekorzystnie wpłynęły na Stany Zjednoczone. W efekcie prezydent Donald Trump zapowiedział nałożenie taryf wartych miliardy euro na produkty europejskie. Jednak także strona unijna złożyła skargę do WTO na Amerykanów, oskarżając ich również o subwencjonowanie swojego producenta samolotów.

– Będę prosił Stany Zjednoczone, aby raczej z nami negocjowały, a nie prowadziły wojnę handlową typu wet za wet, która wyrządza jedynie szkody obu gospodarkom – powiedział Hogan.

Uznawany za kompetentnego Irlandczyk nie miał żądnych problemów z przejściem przesłuchania. Wydawane w Brukseli pismo „Politico” napisało wręcz, że pozbawione konfrontacji przesłuchanie wyglądało raczej jak koronacja niż „grillowanie” kandydata.


Komisja prawna PE wróci do sprawy kandydatów do KE
Gromkimi oklaskami zakończyło się też przesłuchanie kandydatki na komisarza ds. młodzieży i innowacji Mariji Gabriel, która mówiła, m.in., że walka z fake newsami jest jej bliska. Obiecywała również poprawę sytuacji krajów, które słabo sobie radzą w badaniach naukowych i wykorzystywaniu na nie środków unijnych (głównie Europa Środkowo-Wschodnia).

– Marija Gabriel zrobiła duże wrażenie na przesłuchaniu i jest w 100 procentach gotowa do przyjęcia roli komisarza ds. innowacji i młodzieży. Szczególnie się cieszę, że podkreśliła silny związek między edukacją, badaniami i innowacjami – komentował europoseł Christian Ehler z EPL.

Dobrze przyjęty został także Szefczovicz, który obiecywał ograniczenie unijnej biurokracji i dostosowanie przepisów do ery cyfrowej. – Każde nowo wprowadzane prawo ma oznaczać wycofanie starej regulacji. Odmawiam przy tym mechanicznego podejścia i podważania standardów, szczególnie społecznych i środowiskowych – mówił, starając się wyjść naprzeciw oczekiwań centroprawicy, Zielonych oraz Socjalistów i Demokratów.

– Nominowany na wiceprzewodniczącego Marosz Szefczovicz dobrze się spisał podczas przesłuchania i wykazał się zarówno kompetencjami, jak i doświadczeniem – podkreślił koordynator Socjalistów i Demokratów w komisji prawnej, europoseł Tiemo Woelken.

We wtorek przesłuchiwani są kandydaci na komisarzy ds. miejsc pracy Nicolas Schmit, desygnowana na komisarza ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen, a także mający zajmować się rolnictwem Janusz Wojciechowski i kandydatka na komisarza ds. wewnętrznych Ylva Johansson.


Jakie pytania usłyszy Janusz Wojciechowski? Wysłuchanie kandydata na komisarza w PE