zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Trump: wraz z prezydentem Dudą potwierdziliśmy wagę sojuszu pomiędzy naszymi krajami

21:25, 24.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydenci USA i Polski: Donald Trump i Andrzej Duda, zapowiedzieli w środę podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej. Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. Duda poinformował o inwestycji Google'a w centrum nowoczesnych technologii w naszym kraju.


Podziel się:   Więcej

– W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce – powiedział Duda w środę na wspólnej konferencji prasowej z Trumpem w Białym Domu.

– Stany Zjednoczone i Polska niedawno podpisały kilka długoterminowych kontraktów np. na płynny gaz naturalny z USA, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i pracujemy razem, aby zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowych – podkreślił amerykański prezydent.

Duda mówił, że Polska i USA rozwijają współpracę gospodarczą w zakresie energetyki i budowania bezpieczeństwa energetycznego. – Dzisiaj trzeba powiedzieć, że USA współdziałają w zakresie tworzenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także i Europy Środkowej – mówił.

Polski prezydent wskazywał, że realizowane w Polsce inwestycje – rozbudowa gazoportu w Świnoujściu oraz planowana budowa gazoportu w Gdańsku – służą temu, aby odbierać gaz skroplony i zapewniać jego dostawy nie tylko dla Polski, ale także dla krajów Europy Środkowej, które – jak zauważył – „w znakomitej większości są uzależnione od Rosji”. – Stworzenie rzeczywistej alternatywy, a więc dywersyfikacji dostaw ma dla ich bezpieczeństwa znaczenie kluczowe – podkreślił.

Prezydent o rozmowach z Trumpem: chcę pogłębiać sojusz z USA
 
 
 
...
 
„Cieszę się na podpisanie umowy o współpracy obronnościowej”

Trump oświadczył, że wraz z prezydentem Dudą potwierdził „wagę sojuszu” pomiędzy Polską i USA. – Podpisaliśmy dwie wspólne deklaracje, aby zwiększyć naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i już cieszę się na podpisanie umowy o współpracy obronnościowej – dodał Trump.

Przypomniał, że Polska niedawno kupiła 32 najnowsze samoloty F–35, które – jak mówił – są najlepszymi myśliwcami na świecie. Podkreślił przy tym, że Polska jest jednym z tylko ośmiu państw NATO, które przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Dodał, że inne kraje „nie poradziły sobie aż tak dobrze”. – Cały czas im to powtarzam, udało nam się ich trochę zmotywować, ale niewystarczająco – zaznaczył prezydent Stanów Zjednoczonych.

Powtórzył także, że USA będą zmniejszać liczbę żołnierzy w Niemczech i że część z nich może zostać przeniesiona do innych krajów Europy, w tym Polski. Prezydent USA krytykował Berlin za zbyt niskie w jego ocenie wydatki na obronność. – Będziemy redukować nasze siły w Niemczech, niektórzy żołnierze wrócą do domu, inni zostaną przeniesieni w inne miejsca w Europie, Polska będzie jednym z tych miejsc – wyjaśnił Trump. Polski prezydent przyznał, że istnieje możliwość dalszego zwiększania obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju. Podkreślił zarazem, że nie chce, aby Stany Zjednoczone wycofywały swoje siły z Europy, ale z radością przyjmie kolejne amerykańskie oddziały w Polsce.

W roku 2019 (12 czerwca i 23 września) Prezydenci Polski i USA podpisali dwie wspólne deklaracje o pogłębianiu współpracy obronnej przewidujące zwiększenie obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce o tysiąc (łącznie do ok. 5500 żołnierzy) oraz zapewnienie trwałej obecności wojskowej USA na terytorium RP, jak też wskazujące lokalizacje poszczególnych projektów.

https://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/morawiecki-wizyta-prezydenta-dudy-w-usa-to-wizyta-ogromnych-korzysci-dla-polski/48671029 " target="_blank"> Morawiecki: wizyta prezydenta Dudy w USA to wizyta ogromnych korzyści dla Polski
<Współpraca polskich i amerykańskich naukowców nad wynalezieniem szczepionki i leku na korona wirusa

W trakcie rozmów delegacji poruszona została również kwestia zwalczania epidemii koronawirusa. – Polscy naukowcy będą współpracować z amerykańskimi nad wynalezieniem szczepionki i leku na koronawirusa – zapowiedział Duda. Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. – Pracujemy nad nią bardzo mocno; być może czeka nas wkrótce piękna niespodzianka – mówił.

Google zainwestuje w Polsce

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że firma Google oficjalnie opublikowała informację, że zainwestuje w centrum nowoczesnych technologii w Polsce. – Inwestycja będzie większa niż Microsoftu – powiedział.