zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Trwa postępowanie ws. wyboru nowego polskiego sędziego TSUE

15:46, 14.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Trwa postępowanie w sprawie wyboru nowego polskiego sędziego TSUE - podał w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dopytywany, czemu dotychczasowy sędzia Trybunału Marek Safjan nie może kontynuować w nim pracy stwierdził, że „nie ma zasady, że były sędzia ma kontynuować swoją kadencję”.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu był pytany na konferencji prasowej, dlaczego sędzia Marek Safjan, którego kadencja upływa, nie może być na kolejną kadencję polskim sędzią w TSUE. Dopytywano go o nazwiska kandydatów, którzy mogą go w tym gremium zastąpić.

Müller odpowiedział, że z tego, co wie trwa w tej chwili postępowanie w zakresie wyboru nowego sędziego TSUE. - W traktatach unijnych jest procedura, która to określa - zauważył, zaznaczając, że kraj członkowski decyduje o tym, kogo przedstawi jako kandydata do TSUE. Podkreślił, że „nie ma zasady, że były sędzia ma kontynuować swoją kadencję”.

Dopytywany, czemu Safjan nie może kontynuować swojej pracy w TSUE, rzecznik rządu odpowiedział, że każde państwo może „realizować swoje kompetencje”. - Takie samo prawo do wskazywania sędziego mają inne kraje i Polska po prostu z tego prawa korzysta - dodał.

W październiku upływa kadencja prof. Marka Safjana, sędziego TSUE wybranego z ramienia Polski, który zasiada w Trybunale od dwóch kadencji, począwszy od 2009 r. W skład Trybunału wchodzi 28 sędziów - po jednym z każdego państwa członkowskiego - oraz 11 rzeczników generalnych.

Traktat o funkcjonowaniu UE wskazuje, że sędziowie wybierani są spośród osób o niekwestionowanej niezależności i mających kwalifikacje wymagane w ich państwach do zajmowania najwyższych stanowisk sądowych lub są prawnikami o uznanej kompetencji. Traktat na pierwszym miejscu wymienia kwalifikacje osobiste (moralne) kandydatów, z wymogiem, by dawali gwarancję pełnej niezależności.

Kandydaci na stanowisko sędziego TSUE wskazanego przez Polskę muszą posiadać obywatelstwo polskie, być nieskazitelnego charakteru, wykazać się rozległą wiedzą w zakresie prawa Unii Europejskiej i prawa polskiego, a także odpowiednim doświadczeniem zawodowym lub dorobkiem naukowym. Muszą też biegle posługiwać się trzema językami urzędowymi Unii Europejskiej, w tym językiem polskim i francuskim. Termin składania aplikacji upłynął 19 lipca.

„Premier zwrócił się do szefa PE o udział w następnym posiedzeniu, aby przedstawić stanowiska Polski”

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych