zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać redakcje mediów polonijnych”

16:34, 27.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać redakcje mediów polonijnych - zadeklarował w środę pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, który wziął udział w posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.


Podziel się:   Więcej

W środę senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wysłuchała informacji Jana Dziedziczaka na temat finansowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2020 r.

Dziedziczak poinformował, że budżet Kancelarii Premiera na cele polonijne wynosi obecnie 59,2 mln zł, jednak - zastrzegł - planowane jest zmniejszenie tej kwoty. – Biorąc pod uwagę potrzeby budżetu państwa związane z ograniczaniem skutków pandemii - uzasadnił.

Według ministra zostały już rozdysponowane środki na działalność mediów polonijnych. – Trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać te redakcje (...). Istotne było to, aby media polonijne dostały zastrzyk środków, aby one nam nie poupadały - podkreślił.
– Doskonale wiemy, że upadek mediów polonijnych i wyzwania związane później z ich odtworzeniem są nieporównywalnie trudniejsze niż ich utrzymanie. Jak wypowiedzą siedzibę, sprzedadzą sprzęt, zlikwidują redakcję - zauważył. – Stworzenie czegoś w to miejsce, jak już kryzys ekonomiczny związany z koronawirusem się zakończy, będzie bardzo trudne - dodał Dziedziczak.

Zaznaczył, że szczególny nacisk położony jest również na wsparcie organizacji zajmujących się edukacją. – Oczywiście pamiętamy o pomocy charytatywnej - zapewnił.

Minister poinformował, że od 6 marca wpłynęło 211 ofert od organizacji polonijnych, ubiegających się o wsparcie. – 70 dotyczyło zakresu kultury, 68 zakresu edukacji, 39 - wzmacniania organizacji polonijnych, 18 - natury pomocy charytatywnej, 16 było wniosków medialnych - wymienił.

Zaznaczył, że rozstrzygnięto już oferty opiewające na łączną kwotę 11 mln 542 tys. zł, co stanowi blisko 20 proc. kwoty przewidzianej na zadania polonijne.