zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 505 tys. osób

14:12, 27.10.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 505 tys. osób - powiedział w środę podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego szef Kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk przedstawił podstawowe informacje o realizacji programu szczepień przeciw COVID-19.

– Dzisiaj liczba wykonanych w Polsce szczepień to ponad 38,7 mln podanych dawek. W ciągu dwóch tygodni, bo chyba tyle mniej więcej minęło od naszego spotkania, nastąpił wzrost o około miliona dawek. Liczba osób w pełni zaszczepionych to jest 19,9 mln, czyli tu jest wzrost o 300 tys. od naszego ostatniego spotkania. Liczba osób po pierwszej dawce to jest ponad 20 mln osób, a trzecią dawkę przyjęło 167 tys. Dawkę przypominającą 505 tys. – wyliczył Dworczyk.

Trzecia dawka to dawka szczepionki uzupełniająca dla osób z zaburzeniami odporności, które szczepiły preparatami mRNA, czyli firm Moderna lub Pfizer. Zalecana jest ona po 28 dniach po dawce kończącej cykl szczepień. Trzecia dawka preparatu dla osób powyżej 18 lat w tym wypadku to Moderna lub Pfizer, a poniżej 18 lat Pfizer.

Dawka przypominająca przeznaczona jest dla osób powyżej 50. roku życia i personelu medycznego mającego stały kontakt z pacjentem. Mogły one być szczepione dowolnym preparatem, czyli również dopuszczonymi w Polsce szczepionkami wektorowymi – AstryZeneki i Johnson & Johnson. Między dawką podstawową a przypominającą musi upłynąć co najmniej 180 dni. Osoby szczepione są preparatem Pfizer.

Dworczyk przypomniał, że od 2 listopada wszystkie osoby powyżej 18 lat będą mogły zaszczepić się dawką przypominająca, pod warunkiem że od przyjęcia podstawowej dawki upłynęło pół roku. Zaznaczył także, że w tej chwili widać większe zainteresowanie szczepieniami.

– To co widać w ciągu ostatniego tygodnia, naszym zdaniem, jest spowodowane też narastającą IV falą, wzrostem liczby zachorowań - to chyba jedyny pozytywny aspekt, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną, w której jesteśmy – że ta sytuacja zmobilizowała trochę osób do szczepienia – powiedział szef KPRM.

Dodał, że w ostatnich tygodniach, w ujęciu tydzień do tygodnia, widoczny był spadek liczby szczepień, a ostatnio, „tydzień do tygodnia, nastąpił wzrost osób, które się szczepią o 13 proc.”

To co jest szczególnie ważne, wśród osób, które szczepią się, nastąpił wzrost o 19 proc. tych, które szczepią się pierwszą dawką. To osoby, na których nam najbardziej zależy, bo wchodzą w cały proces szczepień – zaznaczył.

Dworczyk, odnosząc się do rozwiązania, które by pozwoliło pracodawcom weryfikować, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19, podkreślił, że cały czas trwają analizy. Nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia. – Projekt przygotowany, ale nie przeprocedowany – podsumował.


Szef KPRM: Nie ma decyzji ws. obowiązkowych szczepień

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych