zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Trzecia fala koronawirusa się rozpędza”. Będą nowe obostrzenia

15:27, 24.02.2021;   autor: elolc, msies;   źródło: PAP

Rezygnujemy z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami. Powracających z Czech i Słowacji będzie obowiązywała kwarantanna - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.


Podziel się:   Więcej

Trzecia fala koronawirusa się rozpędza - mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia. Średnia dzienna zakażeń wynosi 8 tys. przypadków, a przed tygodniem było ich 6 tys.

Przyrost obłożenia łóżek covidowych o 1200, wcześniej notowaliśmy spadki - zaznaczył Adam Niedzielski. Zgodnie z jego słowami szczyt trzeciej fali pandemii COVID-19, zakładając stabilny udział mutacji brytyjskiej oraz stabilny poziom odpowiedzialnego zachowania społeczeństwa, ma być na średnim poziomie 10-12 tys. przypadków.

Rząd zdecydował się na nowe zasady sanitarne w walce z COVID-19. Do tej pory dopuszczona była możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami. - W tej chwili chcemy zrezygnować z tej możliwości zastępowania - powiedział Niedzielski.

Zgodnie z jego słowami przyłbice wciąż mogą być stosowane, ale dodatkowo, oprócz maseczki. - Przyłbice przede wszystkim zabezpieczają oczy, zabezpieczają górną część twarzy i w tym sensie są nadal dopuszczone, ale nie jako element zastępujący maseczkę, tylko ewentualnie jako element, który jest dodatkowy - powiedział szef MZ.


Pandemia, szczepienia, obostrzenia. Premier odpowiadał na pytania internautów
 
 
 
...
 
Od 27 lutego obowiązywała będzie kwarantanna dla podróżnych przyjeżdżających z Czech i Słowacji, z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki.

Obecnie obowiązujące restrykcje utrzymane zostają w całym kraju, oprócz województwa warmińsko - mazurskiego.

Chcemy, aby w woj. warmińsko-mazurskim nauka w klasach 1-3 wróciła do trybu zdalnego. Zamknięte zostaną galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej - wyliczał minister. Prawdopodobnie próbne matury w woj. warmińsko-mazurskim zostaną przesunięte. Decyzję w tej sprawie podejmie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Niedzielski zachęcał też do stosowania aplikacji Stop Covid, która - jak mówił - pozwala w bezpieczny sposób, zapewniający anonimowość, chronić się przed koronawirusem.
Minister zdrowia był pytany w środę o plany rządu dotyczące poziomu restrykcji epidemicznych w czasie świąt wielkanocnych.

- Nastawienie rządu jest takie, żeby w miarę możliwości dokonywać odważnych, luzujących kroków. Teraz mamy przyspieszenie trzeciej fali i oczywiście to przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji, ale generalnie trzeba wyraźnie powiedzieć, że nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie - powiedział Niedzielski.

Jak zaznaczył, „zarówno akcja szczepień, jak i odporność populacyjna, którą poprzez przechorowanie nabywamy, powodują, że liczba zakażeń, która nawet przekroczy średni poziom 10-12 tys., nie będzie aż tak dolegliwa, o ile będzie proporcjonalnie mniej hospitalizacji”.Niedzielski dodał, że na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dotyczącego obostrzeń w czasie Wielkanocy. - Ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące - powiedział minister zdrowia.

Pytany o możliwość pozyskania szczepionek przeciw COVID-19 poza unijnym mechanizmem, minister zaznaczył, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

- Jesteśmy cały czas na etapie rozeznana rynku. To rozeznanie już mamy, natomiast żadna decyzja w tym zakresie nie została podjęta - powiedział minister.

Wskazał, że głównym kryterium w sprawie ewentualnego zakupu szczepionek poza unijnym mechanizmem jest bezpieczeństwo pacjenta.

- W zasadzie rozpatrywaliśmy tylko te szczepionki, które są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Tutaj nie ma przestrzeni do ryzykowania, chyba żebyśmy samodzielnie podjęli decyzję o dopuszczeniu, jest też taka procedura o charakterze wyjątkowym, ale na tę chwilę nie ma w tym zakresie żadnych nowych informacji - powiedział minister.

Rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa
  

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych