zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Trzy etapy wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA

14:32, 10.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych dotyczących: zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, sektora energetyki, nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

W środę prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczną oficjalną wizytę w USA. Szczerski podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wizyta ta będzie miała trzy komponenty: rozmowy polityczne, energetyczne, a także na temat nowych technologii i współpracy gospodarczej.

Pierwszego dnia wizyty, 12 czerwca, para prezydencka spotka się w Białym z prezydentem Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią Trump.

– Etapem drugim będzie Teksas i rozmowy nt. porozumień energetycznych – poinformował Szczerski.

– Jeśli chodzi o energetykę, przewidujemy zarówno rozmowy biznesowe podczas tej wizyty, dotyczące rozwoju współpracy w sektorze gazu, ale także toczą się rozmowy na temat rozszerzenia pakietu współpracy energetycznej między Polską a USA na inne dziedziny energetyki. Jest możliwe, że te rozmowy będą konkludować w formie dokumentów podczas tej wizyty – mówił szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że Andrzej Duda spotka się z największymi firmami amerykańskimi z sektora energii, w Houston odbędzie się duże forum energetyczne z udziałem prezydenta i sekretarza energii USA Ricka Perry'ego.

– Prezydent odwiedzi także miejsce, w którym - mówiąc kolokwialnie - pakowany jest gaz do Polski – zapowiedział Szczerski. Dzięki temu „będzie mógł przypilnować shippingu gazu do Polski”. – Warto zobaczyć realnie miejsce, w którym ten gaz wypływa, aby dotrzeć do Świnoujścia - mówił.
 
 
 
...
 
Technologie onkologiczne

– W Teksasie dojdzie też do spotkania, które otwiera nas na kolejny, trzeci etap (wizyty), czyli rozmów gospodarczych, dotyczący współpracy w zakresie leczenia raka, nowoczesnych technologii onkologicznych. Pan minister zdrowia podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych – zapowiedział prezydencki minister.

Etap biznesowy

Trzeci etap wizyty w Nevadzie i Kalifornii – jak mówił Szczerski – to etap biznesowy. – W Nevadzie pan prezydent będzie otwierał specjalnie zorganizowany polski tydzień biznesu i innowacji” – dodał. „Także w Nevadzie tematem ważnym będzie współpraca w zakresie lotnictwa, w tym dronów, nowoczesnych technologii lotniczych – zaznaczył.

– San Francisco z kolei to kwestia nowoczesnej technologii w zakresie internetu, telekomunikacji, IT. Pan prezydent spotka się z szefami Google, YouTube i innych firm działających w sektorze IT, które także inwestują w Polsce – podkreślił Szczerski.

Jak dodał, podczas wizyty Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych zarówno w zakresie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, ale także dot. sektora energetyki (w tym umowy biznesowe i umowy międzypaństwowe), w zakresie onkologii i nowych technik medycznych, a także dot. współpracy komercyjnej.

Szczerski: obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce będzie zwiększona jakościowo i ilościowo

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
15-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych