zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Trzymam kciuki za badania nad polskim preparatem przeciwko koronawirusowi”

15:49, 24.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda w środę odwiedził Centrum Badawczo-Rozwojowe Celon Pharma S.A. w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie). – Trzymam kciuki, by prowadzone w Celon Pharma S.A. badania się powiodły i żebyśmy w 2022 r. mieli na rynku polski preparat przeciwko koronawirusowi – mówił podczas briefingu prasowego.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podczas środowej wizyty w Celon Pharma S.A. spotkał się z zarządem firmy oraz pracownikami działów badawczo–rozwojowych, a także zwiedził laboratoria nowego Centrum Badawczo–Rozwojowego Celon Pharma S.A.

Duda stwierdził, że założona w 2002 r. przez Macieja Wieczorka Celon Pharma S.A. jest jedną z najnowocześniejszych firma w Polsce, jest w awangardzie innowacyjności”. Jak dodał, Celon Pharma S.A. to firma młoda a jednocześnie mająca bardzo poważny dorobek w świecie farmaceutycznym, nie tylko jeśli chodzi o produkcję leków, ale przede wszystkim badań nad lekami.

Centrum Badawczo–Rozwojowym Celon Pharma S.A. – mówił prezydent – powstało w 2006 r. a dzisiaj zatrudnia 160 naukowców. – To są chemicy, biolodzy, biolodzy molekularni, biotechnolodzy, którzy tutaj w laboratoriach codziennie prowadzą badania nad lekami – mówił Duda. Dodał, że planowane jest, by w niedługim czasie pracowało w Celon Pharma 350 naukowców.
 
 
 
...
 
Jak zaznaczył, obecnie prowadzonych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. jest 15 innowacyjnych projektów. – 15 różnych preparatów lekowych, nad którymi cały czas trwają prace, a spośród których pięć jest już w tej chwili na etapie badań klinicznych. A co najważniejsze, są tu prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, nad lekami neuropsychiatrycznymi, ale są też tutaj prowadzone badania nad lekami przeciwko koronawirusowi – mówił prezydent.

Zaznaczył, że „jest to całkowicie nasz dorobek, polskiej myśli, polskich rąk a przede wszystkim ogromna nadzieja na rozwój polskie farmacji”.

– Trzymam kciuki, żeby te badania się powiodły, żebyśmy, tak jak pan prezes zapowiadał, w 2022 roku już na rynku mogli zobaczyć preparat przeciwko koronawirusowi. Natomiast, żebyście państwo do badań klinicznych mogli przystąpić, jak to jest planowane, w trzecim kwartale tego roku – mówił Duda.

Prezydent dodał, że państwowy projekt pracy nad lekami przy zakażeniu koronawirusem szacowany jest na kwotę blisko 64 mln zł, z czego prawie 40 mln zł stanowi grant, jaki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymała firma Celon Pharma.

Prezes firmy Maciej Wieczorek zaznaczył, że Centrum Badawczo-Rozwojowe Celon Pharma pracuje nad nowymi i innowacyjnymi lekami. – Mamy dziś 15 projektów innowacyjnych, z tego pięć klinicznych. Mamy bardzo zaawansowane dwa projekty w neuropsychiatrii, zwłaszcza w depresji lekoopornej – wskazał.

Wieczorek zaznaczył również, że Celon Pharma prowadzi badania nad trzema projektami związanymi z lekami w zakresie COVID-19.

– Nasz najbardziej zaawansowany lek już jest w badaniach klinicznych, jest w pierwszej fazie. To lek wyjątkowy, mający unikatowy profil działania. Z jednej strony na stan zapalny (...), ale też działanie przeciwfibrotyczne, związane ze zmianami w płucach – przekazał.

Zaznaczył, że jego zdaniem ten lek idealnie nadaje się do leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Poinformował też, że badania nad lekiem powinny zakończyć się za dwa miesiące.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych