zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Trzynastka, abonament rtv i wotum nieufności – to główne tematy dzisiejszego Sejmu

06:33, 13.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W drugim dniu posiedzenia Sejmu odbędą się m.in. pierwsze czytania trzech obywatelskich projektów ustaw. Wśród nich znajduje się nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wieczorem posłowie zajmą się wnioskiem posłów Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec min. Mariusza Kamińskiego.


Podziel się:   Więcej

Nowela ustawy o emeryturach i rentach wprowadza możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu co najmniej 40 lat. Druga propozycja obywateli dotyczy warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia, a trzecia – zwiększenia środków finansowych z budżetu państwa na ochronę zdrowia.

Sejm ma też wysłuchać informacji bieżącej na temat działań rządu w związku rosnącymi cenami i kosztami utrzymania polskich rodzin. Wnieśli o to posłowie Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania posłów, między innymi na temat funkcjonowania e-recept, czy zagrożenia koronawirusem.

Dofinansowanie rtv

Posłowie mają też głosować nad uchwałą Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami. Sejm może bezwzględną większością głosów odrzucić uchwałę Senatu. W środę sejmowa komisja kultury zarekomendowała odrzucenie noweli ustawy.

Sejmowa komisja rekomenduje odrzucenie noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej
Co z trzynastkami dla emerytów?

Sejm ma też głosować nad poprawkami Senatu do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. trzynastce. Najważniejsza senacka poprawka wykreśla zapisy wskazujące, że trzynastki będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Komisja polityki społecznej i rodziny we wtorek negatywnie zaopiniowała poprawki wniesione przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent.

Zgodnie z ustawą trzynastki mają być wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Wniosek o wotum nieufności dla Mariusza Kamińskiego

O 22.00 Sejm zajmie się wnioskiem posłów Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu. Ma on negatywną opinię sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

Posłowie KO zarzucają Kamińskiemu m.in. „dewastowanie” i „wprowadzanie patologii” w służbach specjalnych. Wniosek o wotum nieufności wobec Kamińskiego został zapowiedziany po styczniowym materiale „Superwizjera” TVN24, w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek (agent Tomek) oskarżył Kamińskiego (w latach 2006-2009 szefa CBA) o wywieranie przed laty na niego nacisków podczas operacji dotyczącej willi mającej rzekomo należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

W piątek rozpocznie się kolejne posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie będą głosowali nad projektem budżetu na 2020 rok.

Rozpatrzenie wniosku KO o odwołanie szefa MSWiA w czwartek wieczorem w Sejmie

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych