zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier w Centrum Aktywności Seniora

Tusk do seniorów: jesteście bardzo potrzebni

09:38, 21.01.2014;   autor: msies;   źródło: PAP

– Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, to bardzo często ludzie, „którzy mogą jeszcze bardzo wiele dać najbliższemu otoczeniu, czy swojej rodzinie” – powiedział premier Donald Tusk na spotkaniu z seniorami w Częstochowie. Zaznaczył, że czasem osobom powyżej 60. roku życia potrzeba niewielkiej pomocy, by pobudzić ich gotowość do aktywnego życia.


Podziel się:   Więcej

Trzeba czasami tylko odrobinę pomocy, żeby tę aktywność, tę gotowość do aktywnego życia pobudzić – mówił premier w Częstochowskim Centrum Aktywności Seniora. Jego zdaniem udało się to władzom Częstochowy.

Różne są nasze losy, różne są nasze dzieje, też osobiste. I dlatego tak ważne jest, byśmy, jako wspólnota – i państwo, i sąsiedzi, i władze miasta – (...) pamiętali o tym, ile zawdzięczamy seniorom i (...) dalej możemy zawdzięczać – przekonywał Tusk.

Jesteście bardzo potrzebni pod każdym względem. W każdej rodzinie senior w sposób naturalny powinien być najbardziej szanowany – dodał. Jak zaznaczył Tusk, który sam jest dziadkiem, żadne prezenty nie robiły na nim takiego wrażenia jak laurka narysowana przez wnuka.

Liczymy, że centrum się powiększy

Kierująca Centrum Elżbieta Markowska podziękowała władzom miasta za pomoc seniorom i posłowi Markowi Baltowi (SLD), który był inicjatorem powstania Centrum. Mówiła, że projekt realizowany jest od wiosny ub.r. i widać jak wiele w tym czasie zdołano już zrobić; m.in. powstał na zewnątrz budynku teren rekreacyjny dla seniorów, a w planach jest stworzenie ogrodu.

Liczymy, że centrum się powiększy – powiedział Markowska. Dodała, że przychodzący do Centrum seniorzy korzystają z trzech posiłków dziennie, do ich dyspozycji jest wiele zajęć aktywizacyjnych. Seniorzy – mówiła Markowska – „wychodzą z domu, przychodzą tutaj i jest to taka ich druga rodzina”. – Słuchając Państwa opowieści, waszego doświadczenia, wiele rzeczy można się nauczyć. Bardzo dziękuję, że jesteście z nami – powiedziała Markowska, zwracają się do uczestników spotkania.

„Więcej takich domów dla osób uboższych”

Pani Maria – która napisała list do premiera, w odpowiedzi na który Tusk przyjechał do częstochowskiego Centrum – powiedziała, że dobrze by było gdyby powstawało więcej domów spokojnej starości. Bo – mówiła – „naprawdę jest dużo ludzi, którzy ciężko pracowali, byli uczciwi, a po prostu na starsze lata nie mają opieki”. Pani Maria przyznała, że jest dużo prywatnych domów opieki, ale pobyt w nich jest drogi i - jak mówiła - dobrze byłoby, gdyby było więcej takich domów dla osób uboższych. – To jest bardzo potrzebne żebyśmy nie czekali w kolejkach tyle lat – dodała.

Częstochowskie Centrum Aktywności Seniora działa od wiosny ubiegłego roku. Powstało w gruntownie wyremontowanym budynku, w którym mieści się także filia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W ośrodku seniorzy korzystają m.in. z sali terapeutycznej, stołówki, czy pracowni komputerowej.

Na realizowaną od czerwca 2012 roku inwestycję przeznaczono z budżetu miasta 2,3 mln zł. Centrum wspiera seniorów w wieku powyżej 60. roku życia, które po zakończeniu pracy zawodowej chcą nadal uczestniczyć w życiu miasta. Pod opieką centrum jest obecnie kilkudziesięcioosobowa grupa seniorów. Najczęściej są to osoby samotne.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
08-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych