zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Twardy brexit - ryzykiem dla wielu przedsiębiorców

10:26, 05.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Twardy brexit, który może rzeczywiście nastąpić, jest ryzykiem dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza dla przedsiębiorstw produkcyjnych - mówił w czwartek w Rp.pl premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier, który był gościem Salonu „Rzeczpospolitej” podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy–Zdroju, został zapytany, czy polski rząd podejmuje działania na rzecz asekuracji polskiego biznesu w relacjach bilateralnych na wypadek bezumownego brexitu.

„W relacjach bilateralnych te działania zostały podjęte jeszcze z rządem pani premier (Theresy) May, z panem premierem (Borisem) Johnsonem rozmawiałem parę razy i również potwierdziliśmy sobie nasze intencje wcześniejsze i działania” – odpowiedział.

„Należy mieć na uwadze to, że twardy brexit, który może rzeczywiście wystąpić, jest ryzykiem dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza dla przedsiębiorstw produkcyjnych. W końcu twardy brexit będzie oznaczał granicę handlową na zewnętrznych granicach Wielkiej Brytanii, a to oznacza, że gdzieś między Holandią, Belgią, powinna być odpowiednia infrastruktura o odpowiedniej przepustowości, po to, żeby te towary z Polski płynące i w drugą stronę, mogły być odprawiane” – mówił szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że Polska dopinguje partnerów holenderskich, francuskich i belgijskich, bo wciąż takiej infrastruktury nie ma. „Każdy wierzy, że ten umowny brexit, brexit oparty o umowę wyjścia, zostanie przegłosowany, ale to jest dalece niepewne” – zaznaczył.

Obecnie Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października br.

Polska przygotowuje się do bezumownego brexitu. Rząd o projekcie ustawy

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych

Chcemy poznać Twoje zdanie

Treść pytania