zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Tzw. pakiet mieszkaniowy wraca do komisji sejmowej

17:21, 27.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego zajmą się poprawkami zgłoszonymi we wtorek podczas drugiego czytaniu tzw. pakietu mieszkaniowego. Poprawki zgłosiły kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.


Podziel się:   Więcej

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, tzw. społeczna część pakietu mieszkaniowego, został opracowany w ówczesnym Ministerstwie Rozwoju.

Proponowane rozwiązania m.in. umożliwią uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność, a samorządy mają dostać więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach.

Dla podmiotów budownictwa społecznego - obecnych TBS - wprowadza się nową nazwę - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM).

Pakiet przewiduje, że gminy, które będą partycypować w budowach mieszkań o niskim czynszu poprzez SIM będą mogły dostać wyższe dofinansowanie z BGK - nie 20, ale do 35 proc. kosztów inwestycji.

Projekt postuluje utworzenie rządowego funduszu rozwoju mieszkalnictwa, zasilonego 1,5 mld zł z działającego już funduszu przeciwdziałania COVID-19.

W przypadku wyższej partycypacji lokatora w kosztach budowy lokalu przez SIM, będzie możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.

Projekt przewiduje też np. elastyczne zasady czynszów w przypadku inwestowania przez TBS w OZE, termomodernizację, itd., dopłaty do czynszów, np. dla osób bez zdolności czynszowej, wsparcie remontów i wzrost nakładów na nie, ujednolicenie kosztów kwalifikowanych.

Daje też możliwość zakładania spółek celowych z udziałem samorządów oraz Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, które na gruntach wniesionych przez KZM będą budowały mieszkania dofinansowane ze środków publicznych.

Sejm przyjął ustawę deregulującą prawo budowlane

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych