zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Uchwała PKW oznacza, że proces wyborczy rozpoczyna się od nowa”

08:18, 11.05.2020;   autor: akune;   źródło: IAR

– Proces wyborczy rozpoczyna się od nowa – tak znaczenie niedzielnej uchwały Państwowej Komisji Wyborczej mówi jej przewodniczący sędzia Sylwester Marciniak. Dokument wydany 10 maja wieczorem przez PKW stwierdza, że w zarządzonych na ten właśnie dzień wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie było możliwości głosowania na kandydatów.


Podziel się:   Więcej

W związku z tym PKW uznała, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie przepisu Kodeksu wyborczego, który skutkuje ponownym zarządzeniem wyborów w przypadku braku kandydatów lub zgłoszenia jednego kandydata (wówczas też nie odbywa się głosowanie).

– Ta uchwała, która, podkreślam, zapadła jednogłośnie, jest ostateczna i podlega doręczeniu marszałkowi Sejmu i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Ona powoduje, że ten proces wyborczy rozpoczyna się od nowa. W terminie 14 dni od publikacji marszałek Sejmu wyda postanowienie o zarządzeniu wyborów. A następnie w ciągu 60 dni powinny się odbyć wybory – powiedział przewodniczący PKW.

Za podjęciem uchwały głosowali członkowie Komisji zgłoszeni do jej składu zarówno przez stronę rządową, jak i opozycję.


Przewodniczący PKW: Marszałek Sejmu ma 14 dni na zarządzenie terminu wyborów
„10 maja nie było możliwości głosowania na kandydatów”

Sędzia Marciniak dodał, że członkowie Komisji uznali, iż wskutek nieodbycia się głosowania, nie ma możliwości wydania uchwały ustalającej jego wynik. Nie ma więc mowy o protestach wyborczych.

– To nie jest uchwała, która podlega zaskarżeniu do Sądu Najwyższego. Tego typu uchwały doręcza się marszałkowi Sejmu i podlegają one publikacji w Dzienniku Ustaw – poinformował szef PKW.

Sędzia Sylwester Marciniak pytany o możliwą datę nowych wyborów, powiedział, że „nie ma żadnych szans” na przeprowadzenie głosowania w maju. Jak powiedział, mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w przypadku postanowienia marszałek Sejmu o zarządzeniu wyborów z 5 lutego.

Wówczas określono cały kalendarz wyborczy. Różnica dotyczy terminów - teraz datą głosowania będzie dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Przewodniczący PKW zaapelował do Sejmu i Senatu o wprowadzenie zmian w prawie w celu zapewnienia „prawidłowego procesu wyborczego”, ponieważ jego zdaniem obecnie Komisja nie ma narzędzi prawnych do przeprowadzenia wyborów, gdyż na mocy specustawy antycovidowej wiele przepisów Kodeksu wyborczego zostało wyłączonych.


Uchwała PKW: w wyborach 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych