zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Uchwalone przez Sejm świadczenie ratownicze również dla GOPR i TOPR

20:40, 02.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o ochotniczych strażach pożarnych, w ramach której dodatki emerytalne dostaną również ratownicy górscy. Ratownicy GOPR i TOPR, którzy osiągnęli wiek emerytalny, otrzymają miesięczny dodatek emerytalny w wysokości 200 zł.


Podziel się:   Więcej

Dodatek będzie należał się emerytom, którzy przez co najmniej 25 lat byli ratownikami górskimi. Świadczenie ratownicze ma być corocznie rewaloryzowane. Wniosek o objęcie ratowników górskich dodatkowym świadczeniem emerytalnym do rządu i parlamentu złożył Zarząd Główny GOPR. W przyszłym roku ta organizacja będzie świętował 70-lecie istnienia.

- To jest gest państwa polskiego, które chce wynagrodzić wieloletni trud i zaangażowanie ochotników ratowników górskich. Rządzący docenili naszych seniorów, którzy ratowali turystów w górach w latach 50. 60. 70., w czasach trudnych, kiedy jeszcze nie było takiego sprzętu, jakim dysponujemy dzisiaj. Wówczas nie było odpowiedniego wyposażenia ratowników, którzy dysponowali najczęściej swoim sprzętem, a niejednokrotnie na własnych ramionach znosili poszkodowanych z gór i zawsze robili to bezinteresownie, bez żadnej potrzeby gratyfikacji ani specjalnych podziękowań. Działali społecznie jako ochotnicy i poświęcali swój czas i niejednokrotnie swoje zdrowie, aby pomagać poszkodowanym w górach - powiedział PAP prezes Zarządu Głównego GOPR Paweł Konieczny.

Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli ws. emerytur EWK
- Zależało nam, aby w roku jubileuszowym w taki sposób móc podziękować, docenić ich trud i zaangażowanie, dlatego z bardzo dużym entuzjazmem przyjęliśmy dzisiejszy wynik głosowania w Sejmie - dodał prezes GOPR.

Na mocy uchwalonej w czwartek ustawy takie same świadczenia ratownicze otrzymają strażacy z OSP, którzy przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Świadczenie ratownicze będzie wypłacane w wysokości 200 zł miesięcznie przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Komisja przyjęła kilkadziesiąt poprawek do projektu budżetu na 2022 rok