zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„UE chce działać w bardziej strategiczny sposób, żeby bronić swoich interesów”

13:39, 26.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Unia Europejska chce działać w bardziej strategiczny sposób, żeby bronić swoich interesów i promować wartości – oświadczył w piątek po zakończeniu wideoszczytu UE przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ta część posiedzenia była poświęcona bezpieczeństwu i obronności.


Podziel się:   Więcej

– Chcemy działać w bardziej strategiczny sposób, żeby bronić naszych interesów i promować nasze wartości. Musimy zwiększyć naszą zdolność do autonomicznego działania i wzmocnić współpracę z partnerami – oznajmił Michel na konferencji prasowej w Brukseli.

– Jesteśmy zdecydowani blisko współdziałać z NATO. Silniejsza UE, to silniejsze NATO – dodał.

Von der Leyen: UE potrzebuje własnych zdolności wojskowych


Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w piątek na konferencji prasowej po wideoszczycie UE, że Unia potrzebuje własnych zdolności wojskowych. Podkreśliła, że odpowiedzą na to jest program PESCO.

Von der Leyen uważa, że UE musi rozwijać własne zdolności związane z obronnością.

– PESCO jest wspierane nowym, liczącym 8 mld euro Europejskim Funduszem Obronnym i pomoże nam rozwinąć zdolność wojskowe Europy razem. Mamy przemysł, mamy wiedzę. To czego potrzebujemy, to wykorzystanie innowacji w służbie wspólnych zdolności wojskowych – powiedziała dodając, że wzmocni to interoperacyjność państw członkowskich.


Unijni liderzy rozmawiają o bezpieczeństwie i obronności


Rozpoczął się unijny wideoszczyt nt. pandemii i bezpieczeństwa
Szefowa KE oświadczyła też, że południowe sąsiedztwo UE jest dla Wspólnoty „strategicznie ważne" w kontekście bezpieczeństwa i stabilności. – Zdecydowaliśmy odnowić nasze partnerstwo z południowym sąsiedztwem, po pierwsze po to, aby walczyć z pandemią – wskazała von der Leyen.

Stworzone w 2017 r. PESCO jest określonym w traktacie mechanizmem współpracy wojskowej i obronnej obejmującym 25 państw członkowskich UE. Ma stanowić kluczowe narzędzie zwiększające zdolność Unii do przyjęcia większej odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo poprzez zmniejszenie rozdrobnienia przemysłu obronnego i zwiększenie zdolności w zakresie zarządzania kryzysowego za pomocą projektów opartych na współpracy.


Ponieważ w 2020 r. PESCO poddano strategicznemu przeglądowi, Parlament Europejski ma głosować podczas drugiej październikowej sesji plenarnej nad projektem zalecenia w sprawie wdrażania i zarządzania PESCO.Rozpoczął się unijny wideoszczyt nt. pandemii i bezpieczeństwa