zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Umowy to kamień milowy dla Partnerstwa”

UE podpisała umowy stowarzyszeniowe z Ukrainą, Gruzją i Mołdawią

09:39, 27.06.2014;   autor: msies;   źródło: PAP

– To nie są umowy, jak każda inna. To kroki milowe w historii naszych relacji i historii całej Europy – powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy podczas ceremonii podpisania umów stowarzyszeniowych z Mołdawią i Gruzją oraz części handlowej porozumienia z Ukrainą.


Podziel się:   Więcej

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że podpisanie umów to dopiero początek zacieśnionej współpracy między Unią i trzema wschodnimi krajami.

– Dla naszych trzech partnerów jest to wyraz uznania ze strony Wspólnoty dla znaczącego postępu dokonanego przez te kraje w ciągu ostatnich lat oraz ich ogromnej politycznej determinacji do zbliżenia z Unią. Dla Unii to ważne zobowiązanie, aby towarzyszyć i pomagać Mołdawii, Gruzji i Ukrainie na każdym kroku transformacji tych krajów w stabilne i dobrze prosperujące demokracje – powiedział Jose Barroso. Dodał, że umowy stowarzyszeniowe są logicznym i naturalnym wynikiem przejścia, które rozpoczęło się ponad 20 lat temu, kiedy te państwa stały się niepodległe i suwerenne.

W uroczystości wzięli udział szefowie państw i rządów 28 krajów członkowskich, szefowie Rady i Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele wspomnianych trzech państw Partnerstwa Wschodniego: premier Mołdawii – Iurie Leanca, Gruzji – Irakli Garibaszwili oraz prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Porozumienia o pogłębionej strefie wolnego handlu to najważniejsze części umów stowarzyszeniowych. Przewidują one niemal całkowite zniesienie taryf celnych. Największe korzyści z tego płynące – szacowane na pół miliarda euro odczuje Ukraina.
 
 
 
...
 
„Cóż za wspaniały dzień!”

– Cóż za wspaniały dzień! Być może najważniejszy dzień dla mojego kraju od czasu uzyskania niepodległości – powiedział Poroszenko w trakcie uroczystości.

Pierwszą, polityczną część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podpisano już w marcu, co było gestem wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego.

Porozumienie o wolnym handlu z Ukrainą (DCFTA), będące najważniejszą częścią umowy stowarzyszeniowej, otworzy unijny rynek dla Ukrainy poprzez stopniowe znoszenie ceł i kwot oraz poprzez harmonizację prawa i norm w różnych sektorach m.in. środków fitosanitarnych. Ukraina i UE wyeliminują odpowiednio 99,1 i 98,1 proc. ceł pod względem wartości handlu.

Umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią

Umowy stowarzyszeniowe Unii Europejskiej z Gruzją i Mołdawią. Porozumienia te mają pogłębić współpracę polityczną tych dwóch krajów Partnerstwa Wschodniego z UE oraz stopniowo zintegrować ich rynki z unijnym.

Umowy z Gruzją i Mołdawią uważane są za swego rodzaju program reform, jakie powinny przeprowadzić Mołdawia i Gruzja, aby zbliżyć swoje standardy do tych obowiązujących w Unii. Nie zawierają one jednak obietnicy przyjęcia obu państw do UE w przyszłości. Najważniejsze części umów stowarzyszeniowych to zapisy porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu.

Podpisy w pierwszej kolejności złożyli premierzy Gruzji Irakli Garibaszwili i Mołdawii Iurie Leanca oraz przewodniczący Rady Europejskiej Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Następnie do podpisywania dokumentów przystąpili przywódcy 28 państw UE.

CZYTAJ TAKŻE: Druga część umowy UE–Ukraina – do końca czerwca

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych