zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

UE zgodziła się na utworzenie Funduszu Odbudowy. Premier wziął udział w nadzwyczajnym szczycie RE

08:34, 24.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 mld euro na pomoc w walce z kryzysem gospodarczym.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej, w formie wideokonferencji, dotyczącym dalszych działań w związku z pandemią COVID-19.

Jak podano w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, „szefowie państw i rządów zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 mld euro, które mają pomóc w walce z kryzysem gospodarczym”.

Poinformowano, że „unijni przywódcy zobowiązali Komisję Europejską do przygotowania propozycji utworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy, który ma wspierać gospodarczo Unię Europejską po kryzysie wywołanym COVID-19”.


Przywódcy UE chcą, żeby KE przygotowała propozycję Funduszu Ożywienia
„Samymi pożyczkami nie rozwiążemy kryzysu”. Polska za zwiększeniem budżetu UE
„Potrzebujemy nowych pieniędzy w budżecie UE”

Poinformowano, że kierunkowa koncepcja Funduszu Odbudowy jest popierana przez Polskę. Premier Mateusz Morawiecki - jak podała KPRM - wskazywał, że potrzebna jest mobilizacja pieniędzy pożyczkowych z rynku na zasadach wskazanych przez Komisję Europejską w Planie Odbudowy. Zwrócił również uwagę, że „potrzebujemy nowych pieniędzy w budżecie UE, które zostaną przeznaczone na pomoc bezzwrotną”.

„Dodatkowo w polskim stanowisku podkreślono, że Fundusz powinien być otwarty dla wszystkich państw członkowskich. Jednocześnie Polska opowiada się za bardziej ambitnym kształtem samego budżetu wieloletniego UE, w szczególności polityki spójności, która poprzez swój inwestycyjny charakter może być jednym z narzędzi wychodzenia z kryzysu związanego z epidemią” – czytamy w komunikacie.

Przypomniano, że jest to już czwarte spotkanie unijnych liderów w takim formacie od 10 marca br. „Podsumowaniem wyników szczytu jest oświadczenie wydane przez Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela” – poinformowała kancelaria.


„Potrzebne nowe pieniądze na pomoc w walce z kryzysem”. Liderzy UE będą szukać rozwiązań

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych