zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Ukraina będzie głównym tematem poruszanym przez prezydenta na Forum w Davos

16:11, 23.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Sytuacja na Ukrainie, pomoc dla tego państwa oraz nadanie Ukrainie statusu kandydata na członka UE będą głównymi tematami poruszanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - zapowiedział prezydencki minister Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda weźmie we wtorek udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także w szeregu spotkań bilateralnych.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej mówił dziennikarzom przed wylotem do Szwajcarii, że Andrzej Duda będzie podnosił podczas Forum tematy sytuacji na Ukrainie, pomocy dla tego państwa oraz nadania Ukrainie statusu kandydata na członka UE.

– Członkostwo w UE – podobnie jak stosunki polsko-ukraińskie – to pewien proces, na który składa się cała masa cegiełek. Tutaj będzie wiele cegieł położonych w tej budowie. Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia liczymy, że przełamiemy opór kilku państw Zachodu, który jest bezzasadny – mówił Kumoch.

Podkreślił, że przyznanie Ukrainie statusu kandydata nic nikogo nie kosztuje, a najbogatsze państwa Europy nie mają powodów, żeby się bać Ukrainy.


Duda: Zaproszenie do Werchownej Rady, „to podziękowanie wobec Polaków”

Plan spotkań i wystąpień prezydenta RP


We wtorek prezydent wraz m.in. z ministrami spraw zagranicznych Hiszpanii, Finlandii, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej i kongresmenem z Nowego Jorku Gregorym W. Meeksem weźmie udział w panelu o perspektywach geopolitycznych w kontekście wojny na Ukrainie.

Następnie Andrzej Duda spotka się z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem w Centrum Kongresowym, z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem w Domu Polskim, a w Domu Trójmorza weźmie udział w uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy GPW a Bankiem Centralnym Republiki Armenii.

Popołudniu prezydent weźmie udział w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki dotyczącym w sprawie rewitalizacji sojuszu transatlantyckiego w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Planowane są też spotkania Andrzeja Dudy z premierem Czarnogóry Dritanem Abazovicem i udział w panelu prezydentów Trójmorza z prezydentami Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem.

Na koniec aktywności we wtorek w Domu Trójmorza odbędzie się ceremonia odznaczenia Orderem Orła Białego byłej prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović.


Prezydent Duda w Radzie Najwyższej: Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości