zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Nie zgadzamy się na podziały w Unii”. Grupa V4 podpisała deklarację ws. reformy UE

12:28, 02.03.2017;   autor: msies;   źródło: PAP

– Przyjęliśmy deklarację o przyszłości Europy, którą wspólnie zaprezentujemy jako Grupa Wyszehradzka na szczycie Unii Europejskiej w Rzymie – powiedziała premier Beata Szydło na wspólnej konferencji Grupy V4.


Podziel się:   Więcej

Przyszłość Unii Europejskiej i kwestie regionalne zdominowały rozmowy szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie. Premierzy państw V4: Polski – Beata Szydło, Czech – Bohuslav Sobotka, Węgier – Viktor Orban i Słowacji – Robert Fico spotkali się dziś w Warszawie.

– Muszę powiedzieć z satysfakcją, że przyjęliśmy dzisiaj wspólne stanowisko, deklarację o przyszłości Europy, którą będziemy prezentowali wspólnie, jako Grupa Wyszehradzka na szczycie w Rzymie – powiedziała premier Beata Szydło.

Jak dodała, w tej deklaracji, premierzy państw Grupy przedstawiają konkretne propozycje. – To jest nasz plan na Europę, plan na Europę Grupy Wyszehradzkiej – podkreśliła szefowa rządu.

– W tym planie podkreślamy konieczność reformy Unii Europejskiej, w związku z negatywnymi zmianami w UE, a także w otoczeniu zewnętrznym. Podkreślamy, jak kluczowe dla jedności Unii jest zachowanie jej jedności. Każdy model przyszłej współpracy musi gwarantować integralność, spójność wspólnego rynku strefy Schengen i samej Unii – powiedziała Szydło.

– Nie zgadzamy się na podziały w Unii i nigdy na takie podziały się nie zgodzimy – oświadczyła premier.

Sygnatariusze zapowiedzieli też sprzeciw wobec protekcjonizmu na unijnym rynku pracy, opowiedzieli się też za równością interesów państw członkowskich Unii oraz wzmocnieniem unijnej polityki bezpieczeństwa i uczynieniem jej spójną z działaniami NATO.

„Grupa Wyszehradzka realnie kształtuje politykę w UE”
 
 
 
...
 
Oczekujemy. że w Rzymie spotkamy się, by ogłosić nowy plan dla Europy

– Uzgodniliśmy wspólnie, że oczekujemy od przewodniczącego Donalda Tuska, iż wcześniej zostaną uzgodnione właśnie propozycje związane z reformami Unii Europejskiej, że w Rzymie spotkamy się już tylko po to, ażeby wspólnie ogłosić nowy plan dla Europy – powiedziała Szydło.

Jak podkreśliła, to jest dziś oczekiwanie Grupy Wyszehradzkiej. – My jesteśmy gotowi, swoje propozycje przedkładamy i jesteśmy gotowi na to, żeby te najbliższe kilkanaście dni poświęcić na wypracowanie dobrego planu dla Europy – dodała szefowa polskiego rządu.
„Nie mniej, nie więcej Europy, ale lepsza Europa”

– Nie mniej, nie więcej Europy, ale lepsza Europa, to jest postulat Grupy Wyszehradzkiej – powiedziała premier Szydło.

– To jest plan na Europę Grupy Wyszehradzkiej, który przedstawiamy w formie naszej wspólnej deklaracji przyjętej dzisiaj tutaj w Warszawie, którą przedstawiamy do dyskusji pozostałym państwom europejskim – dodała szefowa rządu. Jej zdaniem podziały w Unii, to najprostsza droga do osłabienia UE.

– Zgodziliśmy się, że mamy wiele wspólnych planów w zakresie wspólnego rynku, w szczególności usług i rynku cyfrowego. Jednocześnie zgodziliśmy się, że należy pilnie przeciwstawiać się protekcjonizmowi na rynku pracy, a w szczególności na rynku pracy i w transporcie – powiedziała Szydło.

Jak zaznaczyła, dla Grupy Wyszehradzkiej jest ważne, aby reforma Unii zakładała równość interesów wszystkich krajów członkowskich. – Zmiany w strefie euro nie mogą prowadzić do trwałych pęknięć w Unii Europejskiej – przekonywała polska premier.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych