zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Unijni liderzy rozmawiają o bezpieczeństwie i obronności

09:29, 26.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

W piątek rano wznowiono obrady na unijnym wideoszczycie. Drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej poświęcony jest kwestiom bezpieczeństwa i obrony. Szefowie unijnych państw i rządów zastanowią się jak poprawić wspólne zdolności reagowania.


Podziel się:   Więcej

– NATO odgrywało i odgrywa kluczową rolę w łączeniu Ameryki Północnej i Europy. Podzielamy te same wartości demokratyczne, mamy wspólne interesy strategiczne i jesteśmy przekonani, że nowa administracja Joe Bidena jest unikalną okazją na odnowienie sojuszu transatlantyckiego miedzy Europą a USA – przekonywał szef Rady Europejskiej Charles Michel w piątek w Brukseli w czasie wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem jeszcze przed rozpoczęciem obrad.

Stoltenberg dołączył do unijnych przywódców na początku wideoszczytu w celu wymiany poglądów na temat współpracy UE – NATO.

Następnie ma rozpocząć się dyskusja o tym, jak poprawić wspólną zdolność reagowania na wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa. Przewodniczący Michel chce, by przywódcy UE poświęcili czas na dyskusję o cyberatakach i zagrożeniach hybrydowych, które stanowią bardzo realne wyzwania dla bezpieczeństwa. Omówione mają być też stosunki z krajami południowego sąsiedztwa.


Rozpoczął się unijny wideoszczyt nt. pandemii i bezpieczeństwa
Z projektu konkluzji na ten dzień obrad, do którego dotarła PAP, wynika, że unijni przywódcy podkreślą znaczenie dalszego pogłębiania współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między państwami członkowskimi, zwiększania inwestycji obronnych oraz przyspieszenia rozwoju zdolności cywilnych i wojskowych oraz gotowości operacyjnej w UE.


Unijny szczyt. Priorytetem przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
10-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych