zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Unijny negocjator ds. brexitu w Polsce

07:49, 27.02.2020;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

Warszawa będzie pierwszą unijną stolicą, która odwiedzi główny negocjator Michel Barnier po przyjęciu przez Unię Europejską mandatu do negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem. Francuz przyleci do Polski w czwartek, by spotkać się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim.


Podziel się:   Więcej

Będzie to siódma wizyta Barniera w Warszawie od początku negocjacji UE z Wielką Brytanią w 2017 r. Negocjator jest przekonany, że takie wizyty są niezwykle istotne, bo budują jedność i zaufanie między państwami członkowskimi i zespołem negocjacyjnym. Rozmowy UE z Wielką Brytanią na temat przyszłych relacji mają rozpocząć się w poniedziałek.

Barnier ma spotkać się w Polsce z premierem Morawieckim, ale także – jak informuje Komisja Europejska – z przedstawicielami związków zawodowych i polskiego parlamentu.

W czwartek Michel Barnier przedstawi informację na temat przyszłych stosunków Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa podczas posiedzenia senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, a następnie podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

Tematem rozmów Barniera i Morawieckiego mają być m.in. prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po brexicie, jak również koordynacja zabezpieczeń socjalnych.

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli we wtorek w Brukseli mandat do rozmów o przyszłych stosunkach z Wielką Brytanią. Dzięki temu w przyszłym tygodniu ruszy maraton negocjacyjny, który przynajmniej w teorii, ma zostać sfinalizowany przed końcem roku.

Polska jest zadowolona z mandatu do rozmów o przyszłych stosunkach z Wielką Brytanią. Jak mówił we wtorek w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański, chroni on interesy polskich przedsiębiorców.


Unia Europejska za „bezprecedensowym” partnerstwem z Wielką Brytanią
Czasu na negocjacje jest niewiele

Jedną z kluczowych kwestii w dokumencie, który będzie wyznaczał ramy dla głównego negocjatora ze strony UE Barniera, są gwarancje w sprawie uczciwej konkurencji. Chodzi o równe zasady działania dla firm w UE i Wielkiej Brytanii, tak by przedsiębiorstwa z Wysp korzystając z niższych standardów pracy, czy ochrony środowiska nie zdobywały w ten sposób przewagi konkurencyjnej nad tymi z UE.

Bruksela chce aby Londyn przyjął takie same regulacje w różnych dziedzinach, od pomocy publicznej po standardy pracy i standardy socjalne. Według nieoficjalnych informacji na wniosek Francji w tekście zapisano, że unijne standardy będą punktem odniesienia, by stwierdzić w przyszłości, czy Wielka Brytania spełnia swoje zobowiązania jako strona umowy.

Zjednoczone Królestwo opuściło UE 31 stycznia, a na początku marca strony mają rozpocząć negocjacje w sprawie przyszłych wzajemnych stosunków. Celem rozmów jest uzgodnienie do końca roku umowy, która obejmowałaby szereg zagadnień, od handlu, przez bezpieczeństwo, rybołówstwo, przestrzeń kosmiczną, po współpracę w zakresie środowiska.

Czasu na negocjacje jest niewiele, bo okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii w UE trwa do 31 grudnia 2020 r. Część dyplomatów wskazuje, że wynegocjowanie partnerstwa może okazać niemożliwe w tak krótkim czasie, zważywszy na to, jak szeroka jest gama tematów, z którymi muszą zmierzyć się strony.

Barnier mówił na początku miesiąca, że Unia Europejska jest skłonna wynegocjować ambitną umowę handlową, która nie będzie zawierała żadnych taryf i kontyngentów na wszystkie towary trafiające na jednolity rynek. Bruksela chce także ambitnego porozumienia w sprawie usług, które obejmuje m.in. handel cyfrowy, własność intelektualną i dostęp do rynków zamówień publicznych.


Szefowie instytucji UE żegnają Wielką Brytanię i chcą jak najbliższych relacji

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
04-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych