zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Uroczysta zmiana warty, odznaczenia, koncert. Obchody 11 listopada z udziałem prezydenta

15:28, 08.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda w Święto Niepodległości weźmie udział w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wręczy odznaczenia zasłużonym Polakom, w tym Ordery Orła Białego; złoży też kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości – poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski.


Podziel się:   Więcej

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP w piątek na konferencji prasowej w Warszawie przedstawił planowane aktywności Andrzeja Dudy w Święto Niepodległości. Podkreślił, że jest to święto o charakterze państwowym, ale jednocześnie jest to święto obywatelskie współtworzone przez Polaków. – Taka też będzie aktywność prezydenta – zapowiedział.

Jak dodał, rano 11 listopada prezydent złoży kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Prezydent weźmie też udział w mszy św. w intencji ojczyzny, odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.


Rzecznik prezydenta: 11 listopada będzie świętowany z godnością

 
 
 
...
 
Wręczenie odznaczeń państwowych

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe wybitnym Polakom: działaczom społecznym, ludziom kultury, sportowcom. Prezydent wręczy również najwyższe odznaczenia państwowe - Ordery Orła Białego.


Prezydent: 11 listopada to wyjątkowe święto i powinniśmy je wspólnie obchodzić
Wspólne śpiewanie hymnu

W południe na placu Piłsudskiego prezydent będzie uczestniczył we wspólnym śpiewaniu hymnu.

W ramach akcji organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” hymn jednocześnie będzie śpiewany w kilkuset miejscach w Polsce i za granicą.„Niepodległa do hymnu”. 11 listopada wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego
Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Następnie odbędzie się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta.

„Gramy dla Niepodległej”

Jak podkreślił Kolarski, o godz. 17 prezydent Duda weźmie udział w koncercie „Gramy dla Niepodległej”, w ramach Festiwalu Niepodległości, który ma być zorganizowany na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od godz. 14.00 do 21.00.

Uroczystości w Rypinie

Świętowanie Andrzej Duda zakończy razem z mieszkańcami Rypina w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie przez cały dzień będą odbywać się koncerty i festyny z okazji Święta Niepodległości.


Premier: Hymn narodowy jest oznaką jedności naszego narodu
Trzy strefy tematyczne

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski zapowiedział, że w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi w blisko 700 miejscach w Polsce i za granicą. Jak dodał, Festiwal Niepodległa obędzie się na Krakowskim Przedmieściu po raz drugi. – Ubiegłoroczna edycja zgromadziła blisko 300 tys. osób – przypomniał.

W ramach tegorocznego wydarzenie powstaną trzy strefy tematyczne – dla dzieci na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, muzyczna na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego oraz taneczna na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kowalski zaznaczył, że koncert „Gramy dla Niepodległej” będzie wydarzeniem specjalnym tegorocznych obchodów. Zapowiedział, że w ramach wydarzenia wystąpi zespół Golec uOrkiestra w towarzystwie orkiestry symfonicznej Silesian Art Collective oraz wirtuozów gry na instrumentach etnicznych.

– To nowy projekt braci Golec, który poprzez muzykę góralską, muzykę folkową opowiada o naszych korzeniach – mówił Kowalski. Zapowiedział, że wspólnie z braćmi Golec wystąpią m.in. Piotr Cugowski, Andrzej Lampert oraz – w roli dyrygenta Rafał Rozmus. Na jednej scenie ma wspólnie zagrać 60 muzyków.

W ramach Festiwalu, jak zapowiedział Kowalski odbędą się również m.in. pokaz zabytkowych pojazdów, występy orkiestr dętych, parady czy wspólne tańczenie poloneza.


30 lat temu Sejm ustanowił 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości