zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Uroczysta zmiana warty, odznaczenia, koncert. Obchody 11 listopada z udziałem prezydenta

15:28, 08.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda w Święto Niepodległości weźmie udział w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wręczy odznaczenia zasłużonym Polakom, w tym Ordery Orła Białego; złoży też kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości – poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski.


Podziel się:   Więcej

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP w piątek na konferencji prasowej w Warszawie przedstawił planowane aktywności Andrzeja Dudy w Święto Niepodległości. Podkreślił, że jest to święto o charakterze państwowym, ale jednocześnie jest to święto obywatelskie współtworzone przez Polaków. – Taka też będzie aktywność prezydenta – zapowiedział.

Jak dodał, rano 11 listopada prezydent złoży kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Prezydent weźmie też udział w mszy św. w intencji ojczyzny, odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.


Rzecznik prezydenta: 11 listopada będzie świętowany z godnością

 
 
 
...
 
Wręczenie odznaczeń państwowych

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe wybitnym Polakom: działaczom społecznym, ludziom kultury, sportowcom. Prezydent wręczy również najwyższe odznaczenia państwowe - Ordery Orła Białego.


Prezydent: 11 listopada to wyjątkowe święto i powinniśmy je wspólnie obchodzić
Wspólne śpiewanie hymnu

W południe na placu Piłsudskiego prezydent będzie uczestniczył we wspólnym śpiewaniu hymnu.

W ramach akcji organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” hymn jednocześnie będzie śpiewany w kilkuset miejscach w Polsce i za granicą.„Niepodległa do hymnu”. 11 listopada wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego
Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Następnie odbędzie się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta.

„Gramy dla Niepodległej”

Jak podkreślił Kolarski, o godz. 17 prezydent Duda weźmie udział w koncercie „Gramy dla Niepodległej”, w ramach Festiwalu Niepodległości, który ma być zorganizowany na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od godz. 14.00 do 21.00.

Uroczystości w Rypinie

Świętowanie Andrzej Duda zakończy razem z mieszkańcami Rypina w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie przez cały dzień będą odbywać się koncerty i festyny z okazji Święta Niepodległości.


Premier: Hymn narodowy jest oznaką jedności naszego narodu
Trzy strefy tematyczne

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski zapowiedział, że w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi w blisko 700 miejscach w Polsce i za granicą. Jak dodał, Festiwal Niepodległa obędzie się na Krakowskim Przedmieściu po raz drugi. – Ubiegłoroczna edycja zgromadziła blisko 300 tys. osób – przypomniał.

W ramach tegorocznego wydarzenie powstaną trzy strefy tematyczne – dla dzieci na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, muzyczna na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego oraz taneczna na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kowalski zaznaczył, że koncert „Gramy dla Niepodległej” będzie wydarzeniem specjalnym tegorocznych obchodów. Zapowiedział, że w ramach wydarzenia wystąpi zespół Golec uOrkiestra w towarzystwie orkiestry symfonicznej Silesian Art Collective oraz wirtuozów gry na instrumentach etnicznych.

– To nowy projekt braci Golec, który poprzez muzykę góralską, muzykę folkową opowiada o naszych korzeniach – mówił Kowalski. Zapowiedział, że wspólnie z braćmi Golec wystąpią m.in. Piotr Cugowski, Andrzej Lampert oraz – w roli dyrygenta Rafał Rozmus. Na jednej scenie ma wspólnie zagrać 60 muzyków.

W ramach Festiwalu, jak zapowiedział Kowalski odbędą się również m.in. pokaz zabytkowych pojazdów, występy orkiestr dętych, parady czy wspólne tańczenie poloneza.


30 lat temu Sejm ustanowił 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych