zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Uroczystość przyjęcia przez prezydenta zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP

15:46, 06.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęła się w czwartek po południu uroczystość przyjęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP. Prezydent przybył na pl. Piłsudskiego w asyście szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.


Podziel się:   Więcej

Symboliczna uroczystość - Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu, tj. od zaprzysiężenia - odbywa się z asystą wojskową, którą zapewniają kompania honorowa, poczet proporca prezydenta RP i orkiestra wojskowa.

W ceremonii uczestniczą marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef sztabu generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, inspektoratów wsparcia i Żandarmerii Wojskowej, na Placu są także poczty sztandarowe jednostek WP.

Znakiem obecności zwierzchnika Sił Zbrojnych RP jest podniesienie na maszt proporca prezydenta - czerwonego prostokąta z białym orłem, obwiedzionego generalskim wężykiem.

Żołnierze oddadzą salut złożony z pięciu wystrzałów armatnich, a prezydent złoży wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i wygłosi przemówienie. Przewidziane jest też wystąpienie szefa MON.

Prezydent: Polacy mają prawo zdecydować, kto ma być ich prezydentem i zdecydowali
Uroczystości inauguracyjne składają się z dwóch ceremonii. Pierwszą z nich jest zaprzysiężenie nowo wybranego prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym i przebiega zgodnie z jego regulaminem. Druga - przejęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi - ma charakter wojskowy i odbywa się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Przed południem prezydent złożył w Sejmie przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego, w południe wziął udział w okolicznościowej mszy św. w intencji ojczyzny i prezydenta RP, odprawionej w archikatedrze św. Jana. W Zamku Królewskim odbyła się uroczystość inwestytury prezydenta na wielkiego mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

„Służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu”

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");