zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Uroczystości pogrzebowe szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego

21:59, 14.01.2022;   autor: akune;   źródło: IAR, Twitter

W Rzymie odbył się w piątek pogrzeb przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego, zmarłego w poniedziałek w wyniku powikłań po zapaleniu płuc. Uroczystości w bazylice Marki Bożej Anielskiej i Męczenników miały charakter państwowy.


Podziel się:   Więcej

Obok prezydenta i premiera Włoch obecni byli przewodniczący: Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen i Rady Europejskiej Charles Michel.

Trumnie z prochami Davida Sassollego, na której położono flagę Unii Europejskiej, towarzyszyło sześciu karabinierów w pełnym umundurowaniu

Honory wojskowe oddano trzema sygnałami trąbki. Przed świątynią ustawiono telebim, przed którym gromadzili Włosi, chcący oddać hołd politykowi.

– Za tę atmosferę empatii, którą roztaczał, wielu uważało go za jednego z nas, za kolegę z klasy – powiedział w homilii arcybiskup Bolonii Matteo Zuppi, przyjaciel zmarłego z czasów liceum.


Szefowie unijnych instytucji złożyli kondolencje rodzinie zmarłego przewodniczącego PE
Arcybiskup Matteo Zuppi podkreślił, że Sassoli chciał powrotu Europy do tych wartości, które leżały u jej fundamentów i zacytował fragment jego świątecznych życzeń, złożonych tuż przed pójściem do szpitala, gdzie później zmarł: „Widzieliśmy nowe mury, nasze granice w niektórych sytuacjach stały się granicami między moralnością, a jej brakiem, między humanizmem, a jego brakiem, murami wzniesionymi przeciwko szukającym schronienia przed chłodem, głodem wojną i ubóstwem”.


Prezydent Duda złożył kondolencje po śmierci przewodniczącego PE
David Sassoli, dziennikarz i polityk, był drugim Włochem na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Do szpitala w Strassburgu trafił w połowie września z bakteryjnym zapaleniem płuc. Potem, ze względu na białaczkę, na którą chorował od lat, był hospitalizowany w centrum onkologii w Aviano we Włoszech. Tam zmarł w nocy z 10 na 11 stycznia.


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w szpitalu we Włoszech

Jego kadencja dobiegała końca; w przyszłym tygodniu Parlament Europejski wybierze jego następcę.Terlecki o wyborze nowego przewodniczącego PE

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych