zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach

10:30, 15.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Uroczysta defilada wojskowa, wręczenie nominacji generalskich i msza za ojczyznę - to najważniejsze punkty czwartkowych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach z udziałem zwierzchnika Sił Zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i innych przedstawicieli władz.


Podziel się:   Więcej

Centralne uroczystości, organizowane co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbędą się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od udziału prezydenta i premiera we mszy świętej w intencji ojczyzny w katowickim kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza. Później prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, a w południe na pl. Chrobrego wręczy nominacje generalskie i admiralską oraz odznaczenia państwowe.Prezydent: obchody Święta Wojska Polskiego i defilada odbędą się na Śląsku


Defilada „Wierni Polsce”

Głównym punktem obchodów będzie zaplanowana na godz. 14 wojskowa defilada „Wierni Polsce”, w której weźmie udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi ulicami Katowic przedefiluje ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół „Biało-Czerwone Iskry”, myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerują też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Trasa defilady prowadzi od ul. Bagiennej przez al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej.

Po zakończeniu defilady, około godz. 16, w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy.

W katowickich uroczystościach wezmą udział także inni przedstawiciele władz państwowych, regionalnych i lokalnych. Przyjazd do Katowic zapowiedział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z grupą senatorów.

„Silni w sojuszach”. Żołnierze NATO i UE na defiladzie 3 maja
 
 
 
...