zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Uroczystości upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni na Woli w Warszawie

17:57, 05.08.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. - 77 lat temu - niemieccy naziści zamordowali na warszawskiej Woli od 40 do 60 tys. osób - mężczyzn, kobiet i dzieci. Uroczystości upamiętniające te i inne cywilne ofiary z Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w czwartek.


Podziel się:   Więcej

W ceremonii, która odbyła się przy pomniku poświęconym zamordowanym mieszkańcom Woli, znajdującym się w rozwidleniu al. Solidarności i ul. Leszno, uczestniczyli przedstawiciele władz, weterani II wojny światowej, w tym powstańcy warszawscy, a także mieszkańcy stolicy.

Obecni byli m.in. przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Sejmu i Senatu, Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego, MSWiA, IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutu Pileckiego, UdSKiOR, a także władz Warszawy. W ceremonii wziął udział również ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

Po uroczystości przy pomniku ofiar rzezi Woli - jak co roku - zaplanowano marsz w hołdzie wszystkim cywilnym ofiarom z Powstania Warszawskiego.

Uczestnicy wydarzenia - przede wszystkim licznie przybyli mieszkańcy Warszawy - przechodzą ulicami Woli w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. W trakcie marszu są wyczytywane imiona i nazwiska zamordowanych, zapalane znicze i składane kwiaty w miejscach upamiętniających ofiary zbrodni. Na koniec odbywa się uroczystość w parku Powstańców Warszawy, gdzie prezentowana jest wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” poświęcona cywilnym ofiarom z powstania. Od otwarcia wystawy trwa akcja społeczna, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i we wrześniu 1944 r.


Prezydent: rzeź Woli to wielkie ludobójstwo, o którym długo nic nie mówiono
Na terenie parku Powstańców Warszawy - jak podał stołeczny magistrat - można w czwartek zgłaszać się do stoisk informacyjnych, by podzielić się wiedzą o bliskich poległych lub zaginionych w powstaniu. Od godz. 18 na miejscu dyżurować będą pracownicy Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zginęło - według różnych szacunków - od ok. 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy dowodzący niemieckimi siłami zwalczających powstanie gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej.

Obecne wydarzenie jest częścią obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło 40-50 tys. powstańców.

Niepodległościowy zryw Polaków planowany był na kilka dni, trwał jednak ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców stolicy - ok. 500 tys. - wypędzono z miasta, które następnie zostało przez Niemców niemal całkowicie spalone i zburzone.


Senat przyjął uchwałę w 75. rocznicę wybuchu Powstania WarszawskiegoPremier Morawiecki: Polska musi strzec pamięci o swoich Bohaterach

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych