zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji kopalni Wujek z udziałem premiera

08:54, 16.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Uroczystości upamiętniające dziewięciu górników z kopalni Wujek, zastrzelonych przez milicję podczas krwawej pacyfikacji zakładu na początku stanu wojennego odbędą się w poniedziałek w Katowicach.


Podziel się:   Więcej

Dziś mija 38. rocznica tych wydarzeń. W obchodach wezmą udział premier Mateusz Morawiecki, bliscy poległych, ich koledzy, związkowcy oraz przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz.

Uroczystości rozpoczną się po południu mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, której będzie przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Później uczestnicy przejdą przed Krzyż-Pomnik przy kopalni. Tam przemówienie wygłosi premier Mateusz Morawiecki, odczytany zostanie też list prezydenta Andrzeja Dudy. Po wystąpieniach odbędzie się apel poległych. Po salwie honorowej nastąpi ceremonia składania wieńców i kwiatów.


Premier przyznał świadczenia górnikom rannym podczas pacyfikacji kopalni Wujek
38. rocznica wydarzeń w kopalni Wujek

Pacyfikacja Wujka była największą tragedią stanu wojennego. Protest w tej kopalni rozpoczął się na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej „Solidarności” Jana Ludwiczaka.

16 grudnia czołgi sforsowały kopalniany mur, a uzbrojone oddziały ZOMO wkroczyły na teren zakładu. Po tym do akcji wprowadzony został pluton specjalny ZOMO, padły strzały. Na miejscu zginęło sześciu górników, jeden umarł kilka godzin po operacji, dwóch kolejnych na początku stycznia 1982 r.

W czerwcu 2008 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał prawomocnie b. dowódcę plutonu specjalnego Romualda C. na 6 lat więzienia, a 13 jego podwładnym wymierzył od 3,5 do 4 lat więzienia. Wniesione kasacje oddalił w 2009 r. Sąd Najwyższy - wyrok stał się ostateczny blisko 28 lat po tragedii.

W piątek Sąd Okręgowy w Katowicach wymierzył karę 3,5 lat więzienia jeszcze jednemu b. członkowi plutonu specjalnego ZOMO Romanowi S., oskarżonemu o strzelanie do górników z Wujka. Roman S. miał osobny proces, ponieważ przez lata był ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany 17 maja br. w Chorwacji. Jego proces trwał od września.


„Ofiara górników z kopalni Wujek była wielką latarnią wolności”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych