zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Ustawa o rezerwach strategicznych wraca do senackiej komisji

20:22, 11.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Dwie poprawki złożył jeden z senatorów do ustawy o rezerwach strategicznych w trakcie plenarnego posiedzenia Senatu w poniedziałek. Ustawa wraca więc do komisji gospodarki i innowacyjności.


Podziel się:   Więcej

Głosowanie nad ustawą planowane jest jeszcze na trwającym posiedzeniu izby – ogłosił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Komisja gospodarki narodowej i innowacyjności rekomendowała przyjęcie ustawy wraz z 13 poprawkami, a dwie dalsze zgłosił na posiedzeniu plenarnym senator sprawozdawca Wojciech Piecha.

Zgodnie z ustawą obecna Agencja Rezerw Materiałowych zostanie przemianowana na Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i przejdzie spod kurateli ministra właściwego ds. energii - do premiera. Nowe przepisy regulują zagadnienia z zakresu tworzenia, utrzymywania, udostępniania, wymiany, zamiany i likwidacji rezerw strategicznych oraz zasady ich finansowania. Rozbudowuje również zakres zadań realizowanych przez Agencję.

Zgodnie z deklaracjami pomysłodawców, celem ustawy jest bardziej efektywne zabezpieczenie Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli na wypadek zagrożeń, mogących wywołać zakłócenia w podaży i popycie niektórych towarów i dóbr na rynku, a tym samym negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa państwa, w tym dla życia i zdrowia obywateli.

Ustawa wprowadza m.in. nowe definicje: specjalistycznego asortymentu technicznego rezerw strategicznych, obejmującego materiały, maszyny, urządzenia i konstrukcje umożliwiające odtwarzanie uszkodzonych lub zniszczonych elementów infrastruktury, a także specjalistycznego asortymentu medycznego rezerw strategicznych.

Zgodnie z nowym prawem, rezerwy będą mogły być udostępniane w innych okolicznościach niż kryzysowe. Premier będzie miał prawo nieodpłatnie udostępnić określony specjalistyczny sprzęt techniczny np. na wsparcie celów społecznych lub przedsięwzięć gospodarczych, w szczególności związanych z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury.

Morawiecki: coraz więcej materiałów ochronnych pochodzi z polskiej produkcji

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
07-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych