zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Ustawa o Rzeczniku Finansowym do podpisu prezydenta

15:18, 02.12.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym trafi do podpisu prezydenta. Sejm głosował w czwartek nad uchwałą Senatu do ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.


Podziel się:   Więcej

Senat zaproponował 12 poprawek do ustawy, z czego 10 miało charakter redakcyjny i porządkujący. Te poprawki zostały przez Sejm zaakceptowane.

Posłowie odrzucili dwie poprawki Senatu, których celem było wykreślenie z ustawy zapisów, wydłużających okres wykorzystania środków z dotacji celowej na realizację zadań oświatowych do końca 2023 r.

Ustawa z przyjętymi poprawkami Senatu trafi do podpisu prezydenta.

Głównym celem ustawy jest uporządkowanie kwestii wydawania środków z Funduszu Edukacji Finansowej (FEF). Funduszem tym będzie zarządzać minister właściwy do spraw instytucji finansowych, natomiast o wyborze zadań, które będą finansowane ze środków FEF, decydować ma Rada Edukacji Finansowej. W jej skład będą wchodzić przedstawiciele: resortów finansów i edukacji, Rzecznika Finansowego, Giełdy Papierów Wartościowych, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Narodowego Banku Polskiego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także Polskiego Funduszu Rozwoju.


Sejm uchwalił nowelę ustawy o Rzeczniku Finansowym
Nowe przepisy zakładają także wzmocnienie kompetencji Rzecznika Finansowego oraz lepsze wykorzystanie jego zasobów.


Rzecznik będzie mógł występować w postępowaniach cywilnych klientów instytucji finansowych, a także ich spadkobierców. Ponadto uzyska możliwość tworzenia oddziałów terenowych, aby wsparcie tej instytucji było łatwiej dostępne.

Ustawa musi jeszcze zostać podpisana przez prezydenta RP.


Projekt noweli ustawy o Rzeczniku Finansowym wraca do sejmowej komisji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych