zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Ustawa o wspólnym rozliczaniu samotnych rodziców z dziećmi na najbliższym posiedzeniu Sejmu

16:16, 20.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych przywraca możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi - powiedziała w piątek wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Zapowiedziała, że projektem ustawy zajmie się Senat na najbliższym posiedzeniu.


Podziel się:   Więcej

Sejm 12 maja uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. i daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Przepisy ponownie wprowadzają dla samotnych rodziców wspólne rozliczenie się z dzieckiem. Skorzystają oni z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi – wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. w Polskim Ładzie – ulgę w wysokości 1500 zł, która z kolei zastąpiła możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem.

Socha poinformowała, że procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych „radykalnie zmniejsza podatki Polakom”. — Nie jest prawdą, że podatki zwiększają się samotnym rodzicom. Dla wszystkich obniżyliśmy podatki i można powiedzieć, że w szczególności obniżyliśmy podatki samotnym rodzicom – stwierdziła.

Dodała, że przywrócona została możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi. – Dzieci mają też kwotę wolną (od podatku – PAP). W sumie rodzice, którzy w zeszłym roku mieli 6 tys. kwoty wolnej od podatku, dzisiaj mają 45 tys. To jest wielokrotnie zwiększona korzyść – oceniła Socha.


Projekt ustawy wprowadzającej obniżkę niższej stawki PIT skierowany do komisji
Zaznaczyła, że oprócz zmniejszenia stawek podatkowych z 17 do 12 proc. podniesione zostały progi podatkowe. – W przypadku samotnych rodziców próg podniesiony jest jeszcze o połowę. Czyli nie 120 tys., a w przypadku samotnego rodzica dopiero dochód powyżej 180 tys. oznacza, że przechodzimy do wyższej składki podatkowej – mówiła.

Wyjaśniła, że samotna matka, zarabiająca 6 tys. zł brutto w zeszłym roku płaciła 3 tys. zł podatku, obecnie płaci 2 tys. zł, a po wprowadzeniu zmian, od 1 lipca, będzie płaciła 583 zł. – A zatem jest to ogromna korzyść również dla samotnych rodziców, szczególnie dla tych, którzy zarabiają więcej – podkreśliła wiceminister rodziny.

Socha zaznaczyła, że zmiany wejdą w życie, jeżeli ustawa zostanie do 1 lipca przeprocedowana przez parlament i podpisana przez prezydenta.
Dodała, że w przypadku samotnych rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnością preferencja podatkowa będzie jeszcze wyższa. – Ci rodzice będą mieli podwójną kwotę wolną od podatku, czyli 60 tys. zł i podwójny próg podatkowy, czyli nie 120, lecz 240 tys. zł – powiedziała.

Socha przyznała, że możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi została przywrócona pod wpływem presji samotnych rodziców. Jej zdaniem powrót do wspólnego rozliczania oznacza stratę dla najuboższych samotnych rodziców.

– Dzisiaj, kiedy ulgę zastąpiliśmy wspólnym rozliczaniem, jeżeli ktoś nie osiąga tego dochodu i nie płaci podatków, to już tej korzyści nie ma. Najbardziej zyskują na wspólnym rozliczaniu ci najlepiej zarabiający – mówiła Socha.

Zapowiedziała, że projektem ustawy zajmie się Senat na najbliższym posiedzeniu.


Komisja finansów za poprawkami do projektu noweli ustawy o PIT

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
25-06-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych