zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ustawa o zawodzie farmaceuty wraca do komisji

19:08, 26.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

W związku ze zgłoszonymi na czwartkowym posiedzeniu Senatu wnioskami legislacyjnymi ustawa o zawodzie farmaceuty wróci do Komisji Zdrowia, by ta przygotowała sprawozdanie. Głosowanie ma być przeprowadzone pod koniec obecnego posiedzenia Izby.


Podziel się:   Więcej

Ustawa o zawodzie farmaceuty określa zasady uzyskiwania prawa wykonywania tego zawodu, wykonywania go i ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów. Zapisano w niej, że zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym i może wykonywać go osoba, która spełnia ustawowe wymagania.

Ustawa stanowi, że wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego i polega m.in. na sprawowaniu opieki farmaceutycznej, udzielaniu usług farmaceutycznych i wykonywaniu zadań zawodowych.

Opieka farmaceutyczna zdefiniowana została jako świadczenie zdrowotne udzielane przez farmaceutę i stanowiące dokumentowany proces, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii.


KO: Nowela ustawy covidowej łamie konstytucję; PiS: dodatki dla wszystkich medyków byłyby niesprawiedliwe

Powadzenie konsultacji farmaceutycznych


Opieka medyczna może obejmować m.in. prowadzenie konsultacji farmaceutycznych; wykonywanie przeglądów lekowych wraz z oceną farmakoterapii, z uwzględnieniem problemów lekowych pacjenta; opracowywanie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej czy wystawianie recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.

Usługi farmaceutyczne obejmują m.in.: wydawanie z apteki lub punktu aptecznego produktów leczniczych, sporządzanie produktów leczniczych, przeprowadzanie wywiadu farmaceutycznego, usługi farmacji klinicznej i udzielanie porady farmaceutycznej.


Ustawa uchwalona przez Sejm 28 października br. jest – jak mówiła senator Agnieszka Gorgoń-Komor (KO) – bardzo oczekiwana przez środowisko farmaceutyczne i jest rozwiązaniem analogicznym m.in. do ustawy o zawodzie lekarza, ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej czy ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Ustawa - jak akcentowała – „jest jednym z elementów porządkowania systemu ochrony zdrowia”.


Projekt noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z poprawką rządu

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
20-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych