zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ustawa rozszerzająca kompetencje PFR w związku z koronawirusem wraca do Sejmu

07:04, 31.03.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Senat zaproponował w nocy z poniedziałku na wtorek jedną poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju w związku z koronawirusem, tym samym wraca ona do Sejmu. Niższa izba parlamentu ma się nią zająć we wtorek.


Podziel się:   Więcej

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 75 senatorów, żaden nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Wcześniej senatorowie poparli jedną poprawkę do ustawy, jaką zaproponowała senacka komisja finansów; miała ona charakter legislacyjny - naprawiała błędne odesłanie.

Nowela ustawy o systemie instytucji rozwoju rozszerza kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

Do zadań PFR będzie należało np. podejmowanie działań służących zapobieganiu lub łagodzeniu skutków sytuacji kryzysowych. Fundusz będzie udzielał m.in. firmom wsparcia finansowego.

Ustawa zakłada, że w latach w latach 2020-2029 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym noweli wyniesie 11,7 mld zł.
Podczas prac nad nowelą w Senacie, szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśniała, że daje ona „przyrządowanie” do realizacji tarczy antykryzysowej.

– To jest ten komponent inwestycyjny. Dokapitalizowanie PFR w celu utworzenia funduszu na proste inwestycje w podmioty, które na mocy prawa bankowego dzisiaj nie mogłyby uzyskiwać tego typu pomocy. Mówimy tutaj o inwestycjach, wsparciu przedsiębiorców, o pożyczkach, także pożyczkach dla małych i średnich firm, dla których dzisiaj PFR praktycznie nie ma oferty – tłumaczyła.

Jak mówiła chodzi np. o nabywanie obligacji, wierzytelności, czy przystępowanie do spółek osobowych.

Nowe przepisy usuwają ograniczenia wynikające z dotychczasowych przepisów, np. przez dopuszczenie udzielania finansowania przedsiębiorcom nie tylko w formie obejmowania akcji lub udziałów (czyli nowo wyemitowanych), ale także przez ich nabycie (tj. z obecnego kapitału zakładowego).

– Drugi ważny komponent to jest także element, który jest związany z instrumentem leasingowym, utworzony przez Agencję Rozwoju Przemysłu, w wysokości 1 mld 700 mln zł – dodała Emilewicz.

Minister informowała również, że instrumenty przewidziane w noweli mają być gotowe do drugiego tygodnia kwietnia.

Sejm w nocy z piątku na sobotę uchwalił ustawę rozszerzającą kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju. To jedna z ustaw należących do tarczy antykryzysowej.

Zgodnie z harmonogramem Sejmu, ustawami składającymi się na tarczę, posłowie mają zająć się we wtorek.

Tarcza antykryzysowa to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
12-08-2020
  • 14. posiedzenie Senatu – dzień drugi 10:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych