zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

V Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie bez prezydenta Dudy

22:13, 22.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

46 szefów państw i rządów weźmie udział w czwartek w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, przypadającej 27 stycznia. Na forum nie przyjedzie prezydent Andrzej Duda, dla którego organizatorzy nie przewidzieli wystąpienia.


Podziel się:   Więcej

Forum „Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem”, organizowane przez Fundację Światowego Forum Holokaustu we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, odbywa się pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina i to on jako pierwszy zabierze na nim głos.

Następnie przewidziano wystąpienia izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu oraz prezesa Fundacji Światowego Forum Holokaustu i Europejskiego Kongresu Żydów (EJC), oligarchy związanego z Kremlem Wiaczesława Mosze Kantora, który finansuje to wydarzenie.

Zamysł organizatorów był – jak tłumaczyli – taki, aby podczas forum głos zabrało czterech przywódców reprezentujących zwycięskie kraje alianckie II wojny światowej i przywódca państwa sprawcy. I tak w kolejności wystąpią prezydent Rosji Władimir Putin, wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Francji Emmanuel Macron i następca brytyjskiego tronu książę Karol oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Oprócz nich głos zabierze również ocalały z Holokaustu prezes Rady Yad Vashem rabin Israel Meir Lau i dyrektor Yad Vashem Awner Szalew.

Forum organizowane jest z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, na kilka dni przed oficjalnymi obchodami w Polsce - w Miejscu Pamięci na terenie byłego obozu w Auschwitz. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W związku z trwającym sporem historycznym na linii Warszawa-Moskwa, udzieleniem głosu na forum Putinowi i nieudzieleniem go Dudzie, szef polskiego państwa uznał, że nie pojedzie do Jerozolimy. Polskę reprezentował będzie ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

Na spotkaniu 9 stycznia z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce Duda powiedział, iż „ze zdumieniem” dowiedział się, „że będzie mógł tam wystąpić prezydent Rosji, która w 1939 roku razem z hitlerowskimi Niemcami napadła na Polskę, dokonała wtedy rozbioru naszego kraju i de facto współumożliwiła Niemcom późniejszą realizację Holokaustu w tamtym czasie; że będzie mógł tam przemówić prezydent Niemiec; że będą mogli tam przemówić prezydenci innych krajów; a nie przewiduje się wystąpienia Prezydenta Rzeczpospolitej”.


Duda: Jako prezydent nie będę uczestniczył w uroczystościach w Jerozolimie
„Prezydent Putin z całą pewnością rozpowszechnia kłamstwa historyczne”

W niedawnym wywiadzie dla izraelskiej telewizji publicznej Duda, spytany, czy prezydent Rosji kłamie w sprawie faktów dotyczących II wojny światowej, ocenił, że „prezydent Putin z całą pewnością rozpowszechnia kłamstwa historyczne”.

19 grudnia Putin na dorocznej konferencji prasowej dla mediów rosyjskich i zagranicznych skrytykował przyjętą we wrześniu rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Oświadczył, że stawianie na jednej płaszczyźnie ZSRS i hitlerowskich Niemiec jest „szczytem cynizmu”. – Totalitaryzm zasługuje na potępienie (...), można potępiać dowolnie stalinizm i ogółem totalitaryzm (...), nasz naród najbardziej ucierpiał z jego powodu, ale porównywanie stalinizmu i Niemiec faszystowskich świadczy o nieznajomości historii – powiedział Putin.

17 stycznia szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja będzie nadal „oczerniana” w związku z II wojną światową. Oświadczył, że Polska namawia przedstawicieli krajów zachodnich, by na obchodach w Izraelu 23 stycznia przedstawiali polski punkt widzenia.

Według agencji Bloomberga gdy Dudzie odmówiono możliwości wygłoszenia przemówienia w Jerozolimie, interwencję podjęli przedstawiciele władz USA, w tym amerykański ambasador w Izraelu David Friedman i Tom Rose – doradca wiceprezydenta Pence'a. Rose powiedział komentatorowi Bloomberga, że USA „są bardzo rozczarowane tym, co uważamy za dający się uniknąć i niepotrzebny afront jednego silnego amerykańskiego sojusznika wobec innego silnego amerykańskiego sojusznika”.


Prezydent: Nie wolno przenosić z Polski pamięci ofiar Holokaustu
„To historyczne wydarzenie”

Wielu zagranicznych komentatorów zwracało w ostatnich dniach uwagę, że stosunki polsko-izraelskie zaczęły się psuć przed dwoma laty, kiedy to w styczniu 2018 r. Sejm uchwalił ustawę o IPN wprowadzającą karę do 3 lat więzienia za przypisywanie winy za zbrodnie Holokaustu narodowi polskiemu, co spotkało się z krytyką władz Izraela i Instytutu Yad Vashem. W czerwcu 2018 r. ustawa została znowelizowana – zrezygnowano z kary więzienia.

W programie czwartkowego wydarzenia zostaną zaprezentowane trzy krótkie filmy wideo dotyczące m.in. poprzednich światowych forów Holokaustu, dojścia nazistów do władzy, Zagłady i wyzwolenia Auschwitz, a także współczesnego antysemityzmu na całym świecie - podał Yad Vashem.

– W związku z tym, że na świecie przypada 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz, przesłanie jest jasne: w naszym globalnym społeczeństwie nie ma miejsca na antysemityzm – informują organizatorzy forum. I podkreślają, że „to historyczne wydarzenie” odbywa się w sytuacji, gdy ma miejsce wzrost nienawistnych i agresywnych przejawów antysemityzmu, szczególnie w Europie.

– Biorąc pod uwagę tę niepokojącą sytuację, wysiłki mające na celu edukację na temat niebezpieczeństw związanych z antysemityzmem, rasizmem i ksenofobią oraz wspieranie upamiętnienia Holokaustu, edukacji i badań, sprawiły, że wydarzenie to stało się ważniejsze niż kiedykolwiek – wskazują organizatorzy.


Szczerski: Wizyta prezydenta w Yad Vashem zależna od realizacji naszych oczekiwań
V Światowe Forum Holokaustu

V Światowe Forum Holokaustu odbędzie się na Placu Getta Warszawskiego w Yad Vashem na Wzgórzu Pamięci (Har Hazikaron) w Jerozolimie. Podczas wydarzenia orkiestra i chór zapewnią oprawę muzyczną. Po zakończeniu przemówień rozpocznie się ceremonia upamiętniająca i składanie wieńców.

Pochodnię pamięci zapalą ocalałe z Holokaustu Rose Moskowic i przewodnicząca Centrum Organizacji Ocalałych z Holokaustu w Izraelu Colette Awital.

Podczas ceremonii składania wieńców przywódcy państw złożą kwiaty przy Pomniku Powstania w Getcie Warszawskim, autorstwa światowej sławy żydowskiego rzeźbiarza i artysty, urodzonego w Warszawie Natana Rappaporta.

Kantor (wykształcony muzycznie solista prowadzący modły) Szai Abramson wyrecytuje modlitwę El Male Rachamim, a ocalały z Holokaustu Naftali Deutsch odmówi Kadisz.

El Male Rachamim (z hebr. Boże pełen miłosierdzia) to pierwsze słowa modlitwy za duszę zmarłego, odmawianej w tradycji aszkenazyjskiej podczas pogrzebu, w rocznicę śmierci, zawsze kiedy wspomina się zmarłych. Kadisz to jedna z najważniejszych i najczęściej odmawianych modlitw w liturgii żydowskiej, wyraża wiarę w jedynego Boga i poddanie się Jego woli.

Wydarzenie zakończy się minutą ciszy i hymnem izraelskim Hatikwa (z hebr. nadzieja).

Mosze Kantor założył Fundację Światowe Forum Holokaustu w 2005 roku i wcześniej organizował fora w Krakowie i Auschwitz w 2005 roku, rok później w kijowskim Babim Jarze, znów w Krakowie w 2010 roku oraz w byłym obozie koncentracyjnym w Terezinie w Czechach w 2015 roku. 23 stycznia Forum po raz pierwszy zbierze się w Izraelu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku aby więzić w nim Polaków. Od 1942 roku stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 roku obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.


75. rocznica wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości w Polsce i Jerozolimie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych