zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„W 2019 r. Instytut Pileckiego wykonał ok. 750 notacji świadków totalitaryzmów”

20:05, 22.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

W 2019 r. Instytut Pileckiego wykonał ok. 750 notacji osób, które w czasie II wojny światowej doświadczyły zbrodniczej działalności totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego – poinformowała w środę na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wiceminister kultury Magdalena Gawin.


Podziel się:   Więcej

Wiceminister Gawin prezentowała na komisji informację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o działalności Instytutu Pileckiego oraz Oddziału Instytutu w Berlinie.

Gawin przypomniała, że Instytut Pileckiego jest instytutem badawczym, a nadzór nad nim sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wskazała, że „jednym z najważniejszych pół działalności IP jest pozyskiwania archiwów zagranicznych, dla pozyskania wiedzy na temat Polski i Polaków”.

Dodała, że Instytut Pileckiego jest znany z kilku programów, m.in. medalu Virtus et Fraternitas nadawanego za pomoc w czasie II wojny światowej polskim obywatelom i Polakom, projektu „Zawołani po imieniu”, prowadzi działalność naukową, edukacyjną, a „jedną z najważniejszych pól działalności jest budowa wielkiego archiwum cyfrowego złożonego z milionów skanów do badań nad II wojną światową”.

Zaznaczyła, że jest to „podstawą wszelkich badań i w tym celu Instytut Pileckiego podpisał umowę z Bundesarchiv w Niemczech”.

Jak mówiła, „jest to największa umowa, która powstała po II wojnie światowej w ogóle z archiwami zagranicznymi”.

Przypomniała, że IP pozyskało pół miliona skanów z ONZ, które „pokazują, jak ważną rolę odegrała Polska w powstaniu Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych, jeszcze w 1944 r.”. – Dokumentacja ta pokazuje, że rząd polski w Londynie na bieżącą informował aliantów na temat polityki eksterminacyjnej wobec Polaków i wobec mniejszości narodowych, w tym zagłady Żydów – zwróciła uwagę.

Poinformowała, że IP realizuje także projekt „Świadkowie epoki”. Są to relacje osób, które w czasie II wojny światowej doświadczyły zbrodniczej działalności totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego. Podała, że w 2019 r. Instytut wykonał ok. 750 notacji. W sumie jest ich już ok. 1100.


Prezydent Duda: Rotmistrz Pilecki był uosobieniem walki o wolną Polskę
Flagowe projekty

Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski opowiedział szczegółowiej na temat dwóch flagowych projektów realizowanych przez IP – „Zawołani po imieniu” oraz medalu Virtus et Fraternitas.

Jak mówił, samo znaczenie medalu Virtus et Fraternitas, jako „pewnej cnoty męstwa i solidarności jest dowodem na to, że nawet w tych najczarniejszych czasach ludzie potrafią być dla siebie życzliwi i otwarci”. Poinformował, że pod koniec marca odbędzie się kolejna gala, podczas której zostaną wręczone następne medale. Zdradził, że kandydaci do medalu pochodzą z całego świata – z Ukrainy, Węgier, Rumunii, Nowej Zelandii, W. Brytanii.

– Drugi niezwykle istotny projekt, który realizujemy od ubiegłego roku („Zawołani po imieniu” – przyp. PAP), (...) dotyczy ludzi, którzy okazując pomoc ludności żydowskiej w czasie niemieckiej okupacji, zapłacili za to cenę najwyższą, cenę życia – powiedział Kozłowski.

Dodał, że „kłopot polega na tym, że historie tych ludzi są często zamknięte w bardzo wąskich, rodzinnych kręgach”. – Myśmy zaczęli do nich docierać dzięki intensywnemu badaniu tych relacji i świadectw z Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, natomiast następna praca wymagała spotkania z tymi rodzinami i przekonania ich do tego, żeby z nami na ten temat rozmawiali – dodał. Podkreślił, że jest to „niezwykle istotna karta w relacjach polsko-żydowskich, poczynając od roku 1942, przez 43 i 44”.

Jak mówił, dla Yad Vashem te historie są „niedostatecznie udokumentowane, abyśmy mogli ich zgłaszać do tego odznaczenia”, – Jest to dla mnie niezrozumiałe, będę z nimi te rozmowy prowadził – dodał. Wyjaśnił, że wynika to z faktu, iż nie ma kto złożyć świadectwa o udzielonej pomocy, bo Żydzi zostali zamordowani.

Dyrektor IP przypomniał, że we wrześniu 2019 r. Instytut otworzył oddział w Berlinie. Poinformował także, że w zeszłym roku IP został dwa razy nagrodzony. Otrzymał Nagrodę BohaterONa 2019 im. Powstańców Warszawskich „za całokształt działalności w 2018 r. na rzecz upowszechniania historii Polski XX wieku, a w szczególności indywidualnych świadectw świadków zbrodni w okupowanej Polsce czasów II wojny światowej” oraz Nagrodę Strażnik Pamięci 2019 „za organizację wystawy poświęconej rotmistrzowi Pileckiemu w Berlinie”.


„Rotmistrz Witold Pilecki bohaterem polskiej wolności”. Prezydent na pokazie filmu „Pilecki”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych